Tansiyon İlacınız Yetmezse Ne yapabilirsiniz?

Tansiyon İlacınız Yetmezse Ne yapabilirsinizYüksek tansiyon kalp hastalığı ve felç riskini arttırırken bazen hiç bir belirti vermediğinden dolayı “sessiz katil” olarak bilinir. Yüksek tansiyon sıklıkla ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilmesine rağmen, bazen dirençli hipertansiyon olabilir. İlaç tedavisi tansiyonunuzu kontrol etmek için yeterli değilse ne yapılabilir?

Dirençli hipertansiyon nedir?

Tıbbi bir terim olarak dirençli hipertansiyon biri diüretik (idrar sökücü ve tuz attırıcı bir tansiyon ilacı) olmak üzere en az 3 tane tansiyon ilacı alınmasına rağmen halen 160/90 mmHg üzerinde seyreden tansiyon olarak tanımlanabilir.

Dirençli hipertansiyonun üstesinden gelmek için atabileceğiniz adımlarDirençli hipertansiyon teşhisi doğrumu?

Tansiyonunuz yukarıda belirtildiği gibi en azından 3 tansiyon ilacı almanıza rağmen hala yüksek seyrediyorsa dirençli hipertansiyonunuz olduğunu varsayabiliriz. Fakat ilk önce doğru bir ölçüm yaptığınızdan emin olmalıyız. Yanlış ölçümün birçok nedeni vardır:

 • Kan basıncı manşonu (kola sarılan kısım) çok küçük. Normal manşon büyüklüğü kolunuzun çapından en az 1,5 kat daha büyük olmalıdır.
 • Kan basıncını kontrol etmeden önce yeterince dinlenmiş olmalısınız. (En az 5 dk. dinlendikten sonra tansiyonunuzu ölçün).
 • Kan basıncını ölçmeden önce sigara içiyor ya da kafein almışsanız. (Bu rakamları yapay olarak şişirebilir.)
 • “Beyaz önlük hipertansiyonu” olabilir (Yani doktora gittiğinizde tansiyonunuz yüksek, eve geldiğinizde düşük ise)

Tüm bu faktörleri dışarıda bırakırsanız ve kan basıncınız hala yüksekse, dirençli hipertansiyonunuz var demektir.

Buna neden olan nedir?

Doktorunuz muhtemelen dört olasılığı araştıracaktır:

 1. Sodyumda yüksek diyet alımı (yani tuzlu gıdalar), sigara içme, çok fazla alkol tüketme, aşırı kilo varlığı varsa ilaçlar tansiyonunuzun üstesinden gelemeyebilir. Mesela normalde almanız gereken sofra tuzu günde 6-7 gr. dır. Bunun üzerinde tuz alımı tansiyonunuz yükseltecektir.
 2. Romatizmal ağrı kesici ilaçlar ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar dirençli hipertansiyona neden olabilir. Onun için doktorunuza giderken reçetesiz ilaçlar, bitkisel takviyeler veya vitaminler dahil tüm ilaçlarınızı götürün.
 3. Obstrüktif uyku apnesinin dirençli hipertansiyona katkıda bulunabileceğine dair kanıtlar vardır. Bununla ilgili şüphe varsa doktorunuz bir uyku çalışması isteyebilir.
 4. Yaşam tarzınızda bir problem yok, tansiyonu yükseltecek bir ilaç kullanımı yoksa o zaman bazı hormonların düzeyinin yüksek olması tansiyona neden olabilir.

Dirençli hipertansiyonun üstesinden gelmek için atabileceğiniz adımlar

Bazı şeylere dikkat etmeniz durumunda tansiyonunuzu kontrol etme adına çok önemli adım atmış olursunuz:

 • Hipertansiyon ilaçlarınızı doğru bir şekilde ve planlanan zamanda aldığınızdan emin olun.
 • Eğer ilaçlarınız hoş olmayan yan etkilere neden oluyorsa, doktorunuzla alternatifler hakkında konuşun.
 • Düşük sodyumlu bir diyet uygulayın (günde 3-7 gr sofra tuzundan az).
 • Çok sayıda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein içeren DASH diyetini takip edin.
 • Düzenli egzersiz. (Fiziksel olarak aktif olduğunuzdan beri bir süre önce doktorunuzla konuşun.)
 • Yediğiniz işlenmiş yiyeceklerin miktarını sınırlayın (bunlar genellikle sodyumda yüksektir).
 • Alkol alımını sınırlayın.
 • Evde tansiyonunuzu kontrol etmeyi öğrenin. Bir izleme programı oluşturmanıza yardımcı olmak için doktorunuza danışın. Sonuçları kaydedin ve doktorunuzun randevularına getirin. Kan basıncı makinenizin yılda en az bir kez doğruluk kontrolü yapın.

Hipertansiyonun yönetimi her zaman kolay değildir, ancak bu değişiklikleri yapmak tansiyonunuzu kontrol etmeye, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yönelik uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.