Stres Eğitimi İle Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Kuvvetlendirebilirsiniz?

Stres Eğitimi İle Bağışıklık Sisteminizi Nasıl KuvvetlendirebilirsinizBirçok hastalığın stresle ortaya çıktığı, var olan hastalıkların kötüleştiği veya stresin bizzat bir hastalık oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Bunun temelinde stres anında bağışıklık sistemimizin tepkisi önemli rol oynar. Stres Eğitimi İle Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Kuvvetlendirebilirsiniz?

Stres anında vücudumuzda ne olur? Vücudumuzda beynimiz tarafından koordine edilen iki önemli sistem vardır: Sempatik ve parasempatik sistem. Sempatik sistem tehlikeli durumlarda bizi kurtarmak için tasarlanmış, ancak sürekli aktif olduğunda bize zarar verebilen bir sistemdir. Parasempatik sistem ise bizi daha çok sakinleştirecek şekilde tasarlanmış ve deneysel olarak anti-enflamatuar(anti-romatizmal) özellikleri olan sistemdir.

Stres gibi zihinsel bir hadise nasıl olurda vücudumuzda maddi zararlara neden olur? Bunun sebebi beynimizin başta bağışıklık sistemi olmak üzere vücudumuzdaki her organla yakından bağlantılı olması gerçeğine dayanmaktadır. Beynimizin hayati organlarımızla doğrudan bağlantılı olması biraz tuhaf görünebilir, ama bir an için düşünün: Kötü bir şeyin meydana gelmesi durumunda karnımızda dayanılmaz kramplar hissetmemizi nasıl açıklayabiliriz?

Stres anında sempatik sistem aktive olarak farklı kimyasal maddeleri (kortizol gibi ki enflamasyonun ana anahtarlarından biridir) ortaya çıkarır. Bu durumun sürekli olması da vücudumuzda maddi zararlara neden olur.

Mesela ani durumlarda oluşan stres, insanı etrafından gelebilecek tehlikeli durumlara karşı tetikte tutma ve bizi çözüme yönlendirmesi bakımından iyidir. Fakat kronik düzeyde stres (iş veya finansal endişeler, ilişkiler, kendinizin veya sevdiklerinizin sağlığı ile ilgili durumlar) iyi değildir ve zamanla, bağışıklık sistemimizin ve dengesini bozabilir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve devamla güçlü tutmak için diyet ve egzersizin gücünü ve önemini biliyoruz. Fakat optimal zihinsel ve ruhsal sağlığa ulaşmanın bunlardan daha da güçlü bir bağışıklık sisteminizi düzenleyicisi olduğuna inanılmaktadır.

Stres Eğitimi ile bağışıklık sisteminizi nasıl kuvvetlendirirsiniz?

İmmun sistem iki yönü keskin bıçak gibidir. Normal bir görevi olarak vücudumuzu dış etkenlere karşı korurken, bazen kendi organlarımızı da düşman belleyerek enflamasyona ve romatizmal hastalıklara neden olur.

Stres azaltma yoluyla bağışıklık sistemini eğitmekStres azaltma yoluyla bağışıklık sistemini eğitmek

Stres azaltma yoluyla bağışıklık sistemini eğitmenin, bazılarının zihinsel tıp dedikleri şeyleri uygulayarak yapılabileceğini gösteren çok sayıda kanıt vardır. Vücudumuzu sakinleştirici özelliği bulunan bir dizi teknik vardır. Fakat bu etkilerden yararlanmak için sıkı bir çalışma gerektiğini hatırlatmakta yarar vardır.

Bu teknikleri iki tür olarak sınıflandırabiliriz. “Aşağıdan yukarıya” yani yoga veya Tai Chi gibi yöntemlere odaklanan teknik. Diğeri  “yukarıdan aşağı” yani meditasyon gibi yönteme dayana teknik. Tek bir günlük eğitiminin bile stres yönetimi üzerinde somut bir etkiye sahip olabileceğine dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte, meditasyon hakkında yanlış ve aşırı kaçan (her hastalığa deva gibi) iddialara kulak asmayın, ancak zaman içinde immünolojik sağlık hedefimize ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Bir acemi olarak başlamak istiyorsanız, “Head Space” ve “Cleveland Clinic Stress Free Now” programı gibi çevrimiçi rehberli bir meditasyon programını deneyebilirsiniz. Günde birkaç dakika veya haftada birkaç kez yaparak başlayabilir kendinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.