Sağlıklı Dişler İçin Kalsiyum ve D Vitamini

Sağlıklı Dişler İçin Kalsiyum ve D VitaminiGüzel dişler bir insanın sağlığı ve görünüşü yönünden o kadar önemlidir ki, Holivuda yeni bir film yıldızı getirildiğinde, güzelleşmesi amacıyla gönderildiği ilk insan, bir diş doktorudur. İskeleti kuran kemiklerin gelişmesi yanı sıra, dişlerin sağlam oluşması da, besinlerle alınan kalsiyum, fosfor, D vitamini miktarına göre değişir. Dişler çıktıktan sonra, her gün yediklerinize büyük ölçüde bağlıdır. Diş çürümeleri, çene kemiği ve diş eti hastalıkları, özel beslenmeyle önlenebilir. Beslenmeniz iyi ise, dişleriniz ve çene kemikleriniz, yıllar geçtikçe daha dayanıklı olur.

Genel sağlığa yararlı bir besinin dişlere de yararlı olduğu görülmüştür. Portlanel, Oregon, San Diego ve Kaliforniyadaki çocuklar üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Güneşten daha az D vitamini alan San Diegolu çocuklarda, öbürlerine oranla yarı yarıya fazla diş çürümesi bulunmuştur. Bir çok çürüme, çocuk yada yetişkinlerde olsun, günde 1000 ünite D vitamini alınmasıyla önlenebilir. Kaymaklı süt yada D vitamini eklenmiş özel süt bulabilirseniz çocuklara her gün veriniz.

Yüzlerce insan üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bir insan günde ortalama 550 ünite D vitamini almaktadır. Çünkü alışılmış besinlerde D vitamini bulunmaz. Bu özelliğe dikkat ediniz. Günlük beslenmenizde D vitamini bulundurmazsanız, kalsiyum ve fosforun kana geçmesi, hücrelere taşınması ve dokulara tutunması görevini yapan D vitamininden yoksun kalırsanız, dişlerinizin yada çene kemiğinin biçimini korumasını beklemeyiniz.

KalsiyumKalsiyum, diş sağlığı için birinci derecede önemlidir. Teksasdaki ‘Deaf Smith Country’ de toprağın yapısında kalsiyum çok bol olduğundan, bu bölged araştırma yapan uzmanlar, çürük yada çekilmiş diş bulunan hiçbir çocuk yada yetişkine rastlamadılar? Çocuklar yeterince süt içer, büyükler yeterince yo? ğurt yerse, gerekli kalsiyum alınır. Besinlerle kan yeterli kalsiyum sağlanmazsa, kemik ve dişlerde kan kitlesine kalsiyum sökülür, bu arada diş denti ve minesi içten erimeye başlar. Dişleri saran alveo kemiklerinin erimesiyle diş etleri çekilir, diş salla nır, diş etleri mikroplanır, eğilen dişler arası açıla rak çirkin bir görünüş ortaya çıkar. Bütün dişleriniz çekilmiş olsa bile, yeterince kalsiyum almıyorsanız, kemikten kalsiyum sökülmesi sürer ve takma dişin tutunması zorlaşır, ağızda oynar, kısa zamanda damaklara uymaz duruma gelir. Çene ‘kemikleri günde güne küçülür, ilk yapıldığında oynamayan takıma dişler, 5-6 ay sonra yerine uymaz. Oysa, kalsiyumlu besinler alınırsa, çene kemiği de kuvvetlenir ve protez iyi oturur.

Diş çürümesine yol açan en büyük düşmanlar, misafir şekeri, çukulata, bisküvi, grisini, şekerli içkiler ve her çeşit rafine şeker ve undan yapılan besinlerdir. Ağızdaki bakteriler şekeri asitlere dönüş türür, bu asitler de diş minesindeki kalsiyumla birleşerek yapı bozukluğuna, çürümeye yol açar. Michigan üniversitesinden Dr. Bunting ve arkadaşlarının yaptıkları bir deneyde, dişlerinde çürük olmayan bir çocuk topluluğuna her gün şeker verildi. 6 hafta içinde çoğunda çürüme başladı, ve şeker yenmesi bırakılınca çürüme durdu. Çikletlerde bile diş çürütecek kadar şeker vardır. «En iyisi damla sakızı çiğnemektir; dişleri çürütmediği gibi çürümeyi önler; dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.»

Kendi dişlerinizi ve çocuklarınızınkini korumak istiyorsanız, her çeşit rafine şekeri yemekten kaçınmalısınız.

B topluluğu vitaminlerinin diş çürümesini önlemede payları vardır. B-5 verilmeyen hayvanlarda çabuk çürüme görülmüştür. Yeterince B-3 almayan insanların ağız temizliği iyi değildir; dilleri paslı ve nefesleri kötü kokuludur ve dişleri daha çabuk çüı ümektedir.

C vitaminiC vitamini, diş yapısında madenleri tutan sağlam bir dış zar oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, bütün vitamin ve madenler, dişlerin mizel kalmasına yardımcı olur. Dişleri çürümeye başlayan bir insan, doğal beslenmeye hemen dönmelidir.

Dişler sağlam olsa da diş etleri sağlıklı olmadıkça, güzel görünüşlü bir gülüş görünmez. C vitamini yetersizliği varsa, diş etleri dayanıksızdır ve kolay kanar, dişten sıyrılır, piyore çabucak yerleşir. Diş eti sağlıklı olmayan insan, günde 300 mg. C vitamini aldığından emin olmalıdır. Sabahları içeceğiniz bir büyük bardak narenciye “portakal mandalina, limon, altıntop” ya da domates suyu, dişetlerinin pembelik ve direncini artıracaktır. Diş ve dişetlerinin sağlamlığıyla ün yapan Macar ırhı, her gün yedikleri kırmızı ve yeşilbiberden çok bol C vitamini almaktadırlar. Bu biberler öylesine tatlı ve lezzetlidir ki, yemek sonlarında peynirle, meyva yerine yenmektedir.

A vitamini yetersizliği de önemli diş eti hastalıklarına yol açmaktadır. Kansızlık, diş etlerinde hemen göze çarpar ve çirkin bir soluklukta gösterir. Böyle durumlarda, kanı kırmızı yapan demiri de bolca beslenmenize ekleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.