Saç Kırıklarını Onarmanın Yolları

Saç Kırıklarını Onarmanın YollarıSaçlarımız, güneşin zararlı ışınları, deniz, havuz, saç boyaları ve daha birçok farklı sebepten kaynaklı yıpranmalara ve kırılmalara uğrar. Eğer saç bakımınızı gereken şekilde yapmazsanız kötü ve cansız bir görüntü ortaya çıkar. Bu yüzden saçlarınıza doğru ve düzenli bir bakım yapmalısınız ki oluşan kırıklar onarılabilsin. Peki,  bu saç kırıkları nasıl onarılır?

Kırıkları onarabilmek için neler yapmalıyız?

1) Saçlar canlı oldukları için çok fazla hırpalandıkların da zarar görürler. Bu yüzden saçlarınızı sürekli nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü saçlarınızın nem dengesinin bozulması saçların kurumasına yol açar.

2) Saçlarınızın kurumaması ve kırıkların oluşmaması için gereken tedbirleri almalısınız. Bunun için yapmanız gereken duş sırasın da saçlarınıza nemlendirici sürmelisiniz ve saç diplerinize kadar masaj yaparak uygulamalısınız. Duştan sonra da saçlarınızı havlu ile kurutulmamalısınız sadece suyunu alması için havluya sarabilirsiniz.

3) Saçlarınıza sürekli fön çektirmek de saçlarınızın kurumasına ve kırılmasına sebep olur. Bu yüzden fön makinasını sık sık kullanmamalısınız.

Yukarı da belirtilen uygulamalar ile saçlarınız da oluşacak kırıkların ve yıpranmaların önüne geçmiş olursunuz.

Kırılan Saçlara Doğal Bakım Uygulamaları

Saçlarınız da oluşan kırıkların onarılması için kozmetik ürünler kullanmak yerine kendinizin de evde kolayca hazırlayabileceği bakım ürünlerini uygulayabilirsiniz. Eğer doğal bakım ürünlerini uygularsanız saçlarınız kısa bir süre içerisinde sağlıklı bir görünüm kazanmış olur. Peki, doğal bakım ürünleri ile saç kırıkları nasıl onarılır? 

ZeytinyağıZeytinyağı

Saçlarınızın tümüne yetecek kadar doğal zeytinyağını, saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar masaj yaparak iyice yedirin. Zeytinyağını saçlarınız da yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Zeytinyağı sayesinde saçlarınız ihtiyacı olan nemi kazanmış olur.  Ayrıca saçlarınızda ki kırıklardan tamamen kurtulmak için zeytinyağı maskesini de düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Saçlarınızda oluşan kırıkları onarmak ve daha canlı göstermek için zeytinyağı ve yumurta maskesini de uygulayabilirsiniz. 1 tane yumurtayı orta boy bir kap içerisine alın ve üzerine saçlarınıza yetecek kadar zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın, elde ettiğiniz karışımı saç uçlarınızdan saç diplerinize kadar iyice uygulayın.

Saçlarınıza bone ya da bir poşet sararak 45 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı güzelce yıkayarak temizlenmesini sağlayın. Hafta da 1 defa olacak şekilde uygulayacağınız bu karışım sayesin de saçlarınızda ki kırıklar tamamen onarılır. Zeytinyağının nemlendirici etkisi ve yumurtanın içerisinde ki proteinin birleşimi sayesinde saçlarınız doğal, parlak ve canlı bir görünüm kazanmış olur.

Biberiye Maskesi

Saçlarınızda ki kırıkları onarmanız için uygulayacağınız bir başka yöntem ise biberiye maskesidir. Biberiye maskesi saçlarınızı besler ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

1 yemek kaşığı havuç tohumu yağı, 1 yemek kaşığı biberiye yağı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı streç ile sarın ve 2 saat kadar bekletin ve ardından ılık su ile yıkayın. Biberiye maskesini hazırlarken saçlarınızın uzunluğuna göre artırabilirsiniz. Eğer maskeyi hafta da 1 defa uygularsanız saçlarınız istenen bakıma ve sağlığa kavuşmuş olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.