Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç Dökülmesi SebepleriDermatoloji uzmanlarının belirttikleri bir rutin dökülme düzeni vardır. Bunlar günde 50-100 arasında ise normal kabul edilir. Ancak dökülme sayısıyla alakalı daha fazla bir dökülme ve ense bölgesinde, alın da ve tepe bölgelerinde bir seyrelme ve açılma varsa kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Günümüze kadar güzelliğin sembolü olmaya devam eden saçlarımız dökülmeye başlandığı zaman hemen bir strese ve bunalıma gireriz. Oysaki bunun sebebi çoğu zaman yaptığımız hatalı bakımlarla alakalıdır. Güzel kokular saçan kremler şekil veren spreyler bunlar ne kadar sizi bakımlı ve güzel göstermiş olsa da zamanla dökülmelerin en etkin sebebi oluyorlar. Bırakıldıktan sonra saçınızın aslında daha gür olmaya doğru gideceğini fark edeceksiniz. Elbette ki saç dökülmesi hastalıklardan kaynaklı olarak da meydana gelebilir; saç teli ve saçlı deri hastalıkları, tiroit ve anemi gibi. Bu yüzden kesinlikle saç dökülmesi normalin üstünde dökülmeye başlanmışsa hafife alınmamalı.

KALITSAL SAÇ KAYBI

En sık rastlanan saç dökülme tipidir. Genetik yatkınlık, androjen hormonlarının (erkeklerde) dihidrotestesteronun bu dökülmelerde rol aldığı beliriyor. Kalıtsal saç kaybında erkeklerde genellikle alın çizgisinden geriye doğru açılıyor, tepe bölgelerinde ise meydana gelen dökülmelerden seyrelmeler oluşur. Kadınlarda ise alında açılma olmaz genellikle tepe bölgelerinde saç dökülmesinden kaynaklı saçlar incelir ve azalır. Tablet ve sprey şeklinde ilaçlarla dermo kozmetik ürünler kullanarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. En azından etkilenmeyen saçların korunması için yardımcı olur. Seyrekleşmiş ya da kelliğin oluştuğu bölgelere saç ekimi de yapabilirsiniz.

HATALI DİYETLER

Dermatologların saç dökülmesiyle ilgili uyardığı konulardan bir tanesi de yanlış yapılan diyettir. Yanlış veya dengesiz diyetlerin, protein eksikliğinin saçları güçsüz kılmak, kırık oluşumu gibi olumsuzluklara sebep olduğunu belirtmişlerdir. Saçın güçlü olabilmesi için keratin denilen saç yapısının vücutta yeterli şekilde sentezlenmesi gerekir. Bunun için gerekli olan proteinlerin besinler aracılığıyla yeteri kadar vücuda alınması gerekir. Vücut gereken protein ihtiyacını karşılayamaz ve keratin maddeler kendini sentezleyemezse saçlarda dökülmelerin oluşması kaçınılmazdır.

MANTAR HASTALIKLARI

Genellikle saçlı deriyi tutan mantar rahatsızlığının çocuklarda oluştuğunu düşünsek bile çoğu zaman yetişkinlerde de meydana gelir. Yetişkinlerin karşılaştığı bu sorunun eğer önüne geçilmezse kalıcı kellik oluşabilir.

KULLANDIĞIMIZ İLAÇLARKULLANDIĞIMIZ İLAÇLAR

Hepimizin türlü türlü hastalıklardan dolayı kullandığı ilaçlar vardır. Bunların yan etkilerinden kaşıntı, bulantı oluşabildiği gibi saç dökülmesine de yol açabileceğini unutmayalım. Genellikle bu tür yan etkilerin oluşturabileceği ilaçlar; depresyon hapları, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, kolestrol, kan sulandırıcılar gibi ilaçlardır. Genellikle kadınlarda doğum kontrol haplarının kullanıma başlayıp belirli bir süreden sonra bırakılması da saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Bunun sebebe ise ilaçtaki etkili maddelerin birden vücudu terk etmesiyle meydana gelen boşluktan diğer maddelerin yetersiz kalmasıdır. Bu maddelerden biride saç yapısı için gerekli olan keratinler olunca vücutta yetersiz hale gelir ve saç dökümüne yol açıyor.

SAÇKIRAN HASTALIĞISAÇKIRAN HASTALIĞI

Tıp dünyasında alopesi diye geçen otoimmün bir rahatsızlık olan saçkıran ağır stresli durumlarda meydana gelen bir hastalıktır. Saçlı deride bazı hastalarda kaş, kirpik hatta vücutta oluşan kıl dökülmelerine yol açar. Stres hormonlarının vücudumuzda salgılanması sonucunda iç dengenin bozulmasıyla birçok hastalık meydana gelir. Ortaya çıkan bu hastalıklar neticesinde saçlar dökülmeye başlar. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında ki temel neden stres olsa da genetik yatkınlık ve enfeksiyonlar gibi etkenlerinde hastalığı tetikler nitelikte. Genel anlamıyla tedavilerde sebep olarak bunlar araştırılır ve alınan sonuca göre tedavi sürecine başlanır.

AŞIRI KİLO KAYIPLARI

Aşırı kilo kayıpları sonucunda her zaman birçok hastalık meydana gelir. Saç dökülmelerinin oluşumunda ise çok etkili bir nedendir. Bunun nedeni telofen effluvium olarak adlandırılmış olan dökülme evresindeki saç oranının ve dökülme süresinin uzatılması. Saçlarda ki dökülme 3-6 ay gibi bir süreye kadar devam edip sonradan saçtaki dökülmeler durabiliyor.

YÜKSEK DOZDA A VİTAMİNİ

A Vitaminlerinin yüksek dozda alınması da saç dökülmesi için bir neden oluşturur. Ama sonrasında alımı durdurulunca saç dökülmeleri de sona eriyor.

SAÇLARI ISLAKKEN TARAMAK

Duş esnasında veya çıktıktan sonra ıslak saçı sürekli taramak aslında iyi olmadığı da bir gerçektir. Çünkü ıslak saç daha elastik oluyor ve tarak darbeleriyle saç güçsüzleşip kırılıyor.

BAKIM KREMİ VE ŞAMPUANIN FAZLA KULLANIMI

Saçlarınızın banyodayken fazla şampuanlamak ve çıktıktan sonra çeşitli bakım kremleri sürerek aslında saçlarınızı çok temizlemiş olmazsınız. Saçlarınızı haftalık yıkama süresine bağlı olarak şampuanınızı dengeleyin ve sürekli bakım kremleri kullanmaktan uzak durun. Özellikle reklamlarını duyduğunuz her şampuan ve bakım kremi sizin saçınıza iyi gelmeyebilir. Eğer ilk defa bir krem deniyor ve saçınızda dökülmeler oluşmaya başlamışsa kesinlikle kullanımı durdurun ve hemen bir doktora görünün. Çünkü dökülme sebebinin bakım kremlerinden mi kaynaklı olduğundan emin olun.

AT KUYRUĞU YAPMAK

Saçlarınızın at kuyruğu şeklinde yapılması alın çizginizden geriye doğru saçlarda gerginlik ve saç köklerine çekme kuvvetiyle zarar veriyor. Traksiyonel alopesi olarak adlandırılan saç kayıplarına neden oluyor. Aynı şekilde gergin yapılan örgülerde saç köklerine zarar verip dökülmeye sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.