Saç Bakımı İçin Beslenme İpuçları

Saç Bakımı İçin Beslenme İpuçlarıSağlıklı görünen saçlar genel olarak iyi sağlık ve iyi saç bakımı uygulamalarının bir göstergesidir. Sağlıklı bireylerin diyetlerinde yeterli besinleri vardır. Bununla birlikte, bazı insanların sağlıklı beslenme konusunda bilinçsizdir, bazıları ise kafa derisi ve cildini etkileyen beslenme kusurlarına yatkınlık gösteren tıbbi hastalıkları vardır.

Sağlıklı saç bakımı için önemli olan; vitamin, mineral, besinler, yaşamsal aktiviteler ve yiyecekler hakkında derlediğimiz makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Vitaminler

İyi bir multivitamin, sağlık ve beslenme temeli olabilir. Deri ve saçtaki değişiklikler, altta yatan bir vitamin eksikliğinin varlığına dair ipuçlarına sahip olabilir.

Ek programa B6, biyotin, inositol ve folik asit eklemek de önemlidir. Magnezyum, kükürt, silika ve çinko gibi bazı minerallerin de sağlıklı saçı korumak için çok önemli olduğu bulunmuştur.

Vitamin B1, B2, Niasin ve Pantotenik Asit

Azaltılmış tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), niasin ve pantotenik asit seviyeleri saç folikül hücrelerinin yetersiz beslenmesine katkıda bulunabilir. Günlük 25-50 mg doz aralığı tavsiye edilir.

Folik asit

Folik asit, azalan saç folikül hücre bölünmesine ve büyümesine katkıda bulunabilir. Folik asit de vücuttaki sağlıklı metiyonin düzeylerinin korunması için gereklidir. Folik asit eksikliğinin belirtileri anemi, apati, yorgunluk ve beyaz saçlarıdır. Günlük 400-800 mcg’lik bir terapötik doz tavsiye edilir.

C Vitamini

C vitamininin temel işlevlerinden biri, saç folikülü içinde bulunan bağ dokusu türünü sağlıklı kollajen üretmeye ve sürdürmeye teşvik etmektir. C vitamini güçlü bir antioksidandır ve yakınlardaki kan damarlarında bulunan foliküller ve hücreleri korur. Cilt ve saç bakımı için günlük 100-200 mg C vitamini tavsiye edilir. Bioflavonoidli C vitamini günde bir ila iki gram yeterlidir.

E Vitamini

E Vitamini, saç foliküllerinin hücre zarlarının bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Vitamin, hücre zarlarına fiziksel stabilite sağlar ve sağlıklı bir cilt ve saç için antioksidan görevi görür. Günlük E vitamini dozu 50-400 IU’luk tedavi aralığında olmalıdır. E vitamini ve selenyum, hücre içindeki peroksit konsantrasyonunu azaltarak serbest radikaller tarafından hücre zarına saldırıları önlemek için birlikte çalışır.

Beta karoten

Beta-karoten de saç bakımı ve büyümesi için önemlidir. Bunun sebebi;

  • Vücudun ihtiyacı olan beta-karotenin A vitaminine dönüşmesine
  • Normal büyümenin ve kemik gelişiminin korunmasına
  • Sinir lifleri etrafında koruyucu kılıfın korunmasına
  • Sağlıklı cilt, saç ve tırnakların desteklenmesine yardımcı olmasıdır.

Beta karoten için dozaj günlük 10.000 ila 15.000 IU’dur.

AntioksidanlarAntioksidanlar

A, C ve E vitaminleri, deri hücresi döngüsünü ve kolajen sentezini arttıran antioksidanlardır. Topikal olarak uygulandığında bu vitaminler, ultraviyole ışığın ve çevresel kirleticilerin zararlı etkilerinden erken yaşlanmaya karşı koruma sağlar.

Selenyum

Selenyum iyot metabolizması için gereklidir. Vaka çalışmaları selenyum eksikliğinin kansere, kalp hastalığına ve zayıf saç büyümesine yol açabileceğini göstermiştir. Günde 25-50 mcg selenyum takviyesi önerilen dozdur.

Eser elementler

Vücudun kalsiyumunun bir kısmı, saç folikülü hücrelerinde hücre zarı fosfolipidleri üzerinde etkili olan hücre mediyatörlerini uyarır. Çoğu insan, önerilen günlük kalsiyum alımını karşılamamaktadır. Önerilen doz günde 100-200 mg kalsiyumdur.

Çinko, normal folikül hücre bölünmesine yol açan DNA ve RNA üretimi için gereklidir. Çinko ayrıca hücre-membran yapılarını stabilize etmekten ve süperoksit radikallerinin parçalanması ve uzaklaştırılmasında yardımcı olmaktan sorumludur. Çinko topikal uygulamalarının 5-AR tip II’nin saç dökülme aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Önerilen dozaj, günde 15 mg çinko (çinko amino asit şelat formunda) şeklindedir.

Çinko eksiklikleri ve ilişkili herhangi bir saç sorunu, özellikle genç kadınlar olmak üzere düşük kalorili diyetlerle ilişkili olabilir. Çinko et, yumurta ve deniz ürünlerinde bulunur.

Demir eksikliği mikrocytic ve hipokromik anemiye neden olur. Dahası, deri ve pilo yağ folikülleri dahil diğer organların çoğu etkilenir.

İyot – Suboptimal tiroid fonksiyonu anormal saç büyümesine yol açabilir. İyodin uygun tiroid fonksiyonlarını desteklediğinden, günde 112-225 mcg iyot (kelp şeklinde) önerilen dozdur.

Saç Bakımı ve Amino asitlerSaç Bakımı ve Amino asitler

Dört sülfür içeren amino asitten biri olan L-Metionin, saç hücrelerine yeterli miktarda kükürt sağlayarak saç mukavemetini destekler. Sağlıklı bağ dokusu oluşumu için kükürt gereklidir. Saçlara normal büyüme ve görünüm için kükürt gerektirir.

L-Cystein kükürdün sağlanmasıyla saç mukavemetini destekler. Deri, tırnak ve saçlar L-Sistein bakımından yüksektir. Saç dökülmesinde eksikliğinin bir faktör olabileceğine dair kanıtlar vardır. Diyetin buna göre takviyesi faydalı olabilir.

L-Lizin – Erkek model kelliklerinin Asyalılar’dan Amerikalılara göre daha az olduğu dikkat çekicidir. Bu kısmen, Asya diyetinin, L-Lizin açısından zengin olması nedeniyle, sebzelerde ve bir şekilde 5-alfa-redüktazı etkileyen bitkilerde amino asidi inhibe eden bir enzimdir.

Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA’lar)

Hücre yapısında, bariyer fonksiyonunda, lipit sentezinde, inflamasyon ve bağışıklıkta önemli bir rol oynarlar. PUFA’lar kuru, pullu cildi azaltmaya yardımcı olur. En popüler kaynaklar ceviz, balık yağı, keten tohumu yağı vb. Yağlardır. Az yağlı ve yağsız diyetlere sahip insanlar, beslenmeyle ilişkili saç dökülme riski taşırlar çünkü saçlar esansiyel yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Esansiyel yağ asidi eksikliği kafa derisi ve cildin kurumasına neden olur. Bunlar foliküler sağlığı destekleyen hayati besinlerdir. Folikül sağlıklı değilse, saç dökülmesi veya incelmesi meydana gelir.

Dolaşım ve Saç Bakımı

Son ve genellikle gözden kaçan bir faktör, saça oksijen ve besinlerin dolaşımıdır. Mükemmel dengeli bir ek bile saçlara yeterli kan akışı olmadan etkisiz olacaktır. Saç dökülmesi kan akışının normal seyrinde olmamasından dolayı olabilir veya şiddetlenir. Bu nedenle dolaşımın arttırılması faydalı olabilir. Bu, nitrik oksit üretimini veya anjiyogenezini uyaran topikal tedaviler yoluyla başarılabilir.

Kafein ve taurinin besin alımı ve metabolizması üzerindeki uyarıcı etkileri de yararlı olabilir. Eklenen bir nokta, kafeinin dihidrotestosteron ve saç dökülmesi üzerindeki olası etkisidir. Kafein dihidrotestosteronun neden olduğu saç kaybını azaltmak için yapılan çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmalar topikal olarak başarılı olmuştur, ancak oral kafeinin etkileri saç bakımı ve sağlığı açısından şu anda test edilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.