Ponce de León Kimdir

Konkistatörlerden Ponce de León gemisi ile yolculuklarında kendine rakip olarak Kristof Kolomp’u görmüştür. Çünkü gideceği yerlerin bazı haklarını almak ona ekonomik getiriler sağlayacaktı.

Juan Ponce de León Hayatı

Juan Ponce de León, şu anki Valladolid Eyaletindeki İspanyol Santervás de Campos köyünde doğdu. Tarihi kaynakları onun statüsü hakkında hala tartışmaktadır. Oviedo’ya göre, o, Yeni Dünya’ya geldiğinde “fakir bir serseri” idi, ancak diğer tarihçiler, etkili aristokrasiye birçok kan bağları olduğunu söylüyorlar.

Çiftçi ve Arazi Sahibi

Ponce de LeónPonce, Kızılderililerin İspanyol yerleşimine saldırdığı 1504 yılında Hispaniola Adası’ndaydı. Vali Ovando misilleme gücü gönderdi: Ponce bu sefer bir memurdu. Yerliler acımasızca ezildi. Ponce, Alt Yuma nehrinde bir arazi parçası seçtiği için Ovando’dan etkilenmiş olmalı. Bu arazi, o zamanlar özel olduğu gibi, onu çalıştırmak için bir takım yerlilerle birlikte geldi.

Ponce bu topraklardan en iyi şekilde yararlandı, üretken çiftliklere dönüştürdü, domuzları, sığırları ve atları gibi sebzeleri ve hayvanları yetiştirdi. Gıda, tüm keşif ve keşif için kısa sürede tedarik edildi, bu yüzden Ponce gelişti. Ev sahibi Leonor adında bir kadınla evlendi ve plantasyonunun yanında Salvaleón adlı bir kasaba kurdu. Evi hala ayakta ve gezilebilir.

Ponce ve Porto Riko

O zaman, Porto Riko Adasına San Juan Bautista denirdi. Ponce’nin plantasyonu San Juan Bautista’ya nispeten yakındı ve bunun hakkında çok şey biliyordu. 1506’da adaya gizli bir ziyaret yaptı. Büyük ihtimalle adadaki altın söylentilerini takip ediyordu.

1508’in ortalarında Ponce, San Juan Bautista’yı keşfetmek ve kolonileştirmek için bir kraliyet iznini istedi ve aldı. Ağustos ayında yola çıktı ve ilk adaya yaklaşık 50 kişilik bir gemi ile çıktı.

Uyuşmazlıklar ve Zorluklar

Juan Ponce, babasının Yeni Dünya’da bulduğu toprakların valisi olan Christopher’ın oğlu olan Diego Columbus’un 1509’luk gelmesiyle sıkıntıya girdi. San Juan Bautista, Kristof Kolomb’un keşfettiği yerler arasındaydı ve Diego, Ponce de León’a, onu keşfetmek ve yerleşmek için kraliyet iznine sahip olduğundan hoşlanmıyordu.

Diego Columbus başka bir vali tayin etti, ancak Ponce de León’un valiliği daha sonra İspanya’nın Kral Ferdinandı tarafından onaylandı. Ancak 1511’de, bir İspanyol mahkemesi Columbus lehine bulundu. Ancak Columbus’un Porto Riko için yasal savaşı kazanacağı açıktı. Ponce yerleşmek için başka yerler aramaya başladı.

Florida

Ponce kuzeybatı topraklarını araştırmak için kraliyet izni aldı: Christopher Columbus hiç gitmediği için bulduğu her şey onun olacaktı. Taíno yerlilerinin kuzeybatıdaki varlıklı bir toprak olarak tanımladığı “Bimini” yi arıyordu.

3 Mart 1513’te Ponce, San Juan Bautista’den üç gemi ve bir keşif görevi için yaklaşık 65 kişi ile yola çıktı. Kuzeybatı ve Nisan ayında yelken açtılar, büyük bir ada keşfettiler: Paskalya mevsimi (İspanyolca Pascua Florida olarak biliniyordu) ve Ponce denilen çiçeklerden dolayı ona “Florida” adını verdiler.

Ponce ve Kral Ferdinand

Ponce, Porto Riko / San Juan Bautista’daki pozisyonunun yokluğunda zayıflamış olduğunu fark etti. Carib Kızılderilileri, Caparra’ya saldırmıştı ve Ponce’nin ailesi, hayatlarını zor kurtarır. Diego Columbus bunu, herhangi bir yerlinin köleleştirilmesi için bir bahane olarak kullandı. Bu, Ponce’nin kabul etmediği bir politikaydı. Ponce, İspanya’ya gitmeye karar verdi: 1514’de Kral Ferdinand ile bir araya geldi.

Florida’ya ikinci gezi

Ponce , Florida’ya dönüş için hazırlıklara başladığı dönem 1521 Ocak’tı . Malzeme ve finansman bulmak için Hispaniola’ya gitti ve 20 Şubat 1521’de yola çıktı. İkinci seyahatin kayıtları zayıftı, ancak kanıtlar bu gezinin tam bir fiyasko olduğunu gösteriyor. Ponce ve adamları, yerleşim yerlerini bulmak için Florida’nın batı kıyısına gittiler. Tam yer bilinmiyor. Vahşi bir Kızılderili saldırısının onları denize geri götürmesinden çok önce orada bulunmamışlardı: İspanyolların çoğu öldü ve Ponce, uyluğa bir okla ciddi şekilde yaralandı. Ponce, iyileşeceği ümidiyle Küba’ya gitti: 1521 yılının Temmuz ayında yaralarını iyileşmeden öldü.

Juan Ponce de León’un Mirası

Juan Ponce önemli bir öncü ve kaşif oldu. En çok Florida ve Porto Riko ile ilişkilendirilir ve bu gün bile o yerlerde en iyi bilinen odur.

Kasten aramadığı halde, Gençlik Çeşmesi ile sonsuza dek ilişkilendirilecektir. Böyle bir çaba için fazla zaman harcamak için pek pratik değildi. En iyi ihtimalle, çeşme ve sömürgecilik işi birbirine destek olan simgelerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.