Pierre Terrail Kimdir

Pierre Terrail Hayatı

Pierre Terrail, Grenoble yakınlarındaki Chateau Bayard’da soylu bir ailede 1473/1474 yılları civarı dünyaya geldi. Ailesi uzun bir askeri fedakarlık geçmişine sahipti, önceki iki asırdaki ailelerin çoğu savaşta ölüyordu.

Askeri Faaliyetleri

Pierre TerrailPierre Terrail, Charles VIII’ın Napoli’nin başarısız işgal ( I. İtalyan Savaşı / İtalyan VIII . Charles Savaşı ) denemesine katıldı. Fornovo savaşında (6 Temmuz 1495), Fransızların Napoli’den çekilmesi sırasında savaştı ve savaştan sonra Charles VIII tarafından şövalye ilan edildi.

1499’da Fransa’nın fethinde ( İkinci Dünya Savaşı / XII . Louis’nin İtalyan Savaşı ) savaştı.

Fransızlar bu fetih sırasında İspanyol müttefikleriyle çok yakındı ve Seigneur de Bayard kendini dönemin en iyi İspanyol komutanlarından biri olan Gonzalo Fernández de Córdoba (El Gran Capitán) ile karşı karşıya buldu. Ağustos 1502 ve Nisan 1503 arasında Cordoba, Barletta’da ablukaya alındı.

Kahramanca Savunma

Garigliano (28-29 1503 Aralık) savaşında Seigneur de Bayard’ın, tek başına iki saat boyunca bir köprüyü savunduğu söyleniyordu. Bu söylenti, Bayard’ı Papa II. Julius’un, hizmetine girmesine neden oldu.

Diğer Başarıları

Seigneur de Bayard, 1508’de Cenova 1509’da Padua kuşatmalarına katıldı.

1512’de Nemourslu Foix’in hizmetinde Brescia’da (1512 Şubat) ağır yaralandı . Bir başka savaşın Ravenna’da olduğu anlaşıldığında, yaralarını görmezden geldi savaş alanına koştu.

(11 Nisan 1512) Ravenna savaşında bir başka zafer daha kazanır. Bir kez daha Seigneur de Bayard savaşta itibarını arttırdı.

Cesaretine Saygı Göster

1513 yılında İngilizler savaşa katılırken, Seigneur de Bayard kuzeye gönderilirdi, ancak 16 Ağustos 1513’teki Spurs Savaşı’nda (veya Guinegate’de) yakalandı. Şöhreti o kadar etkileyiciydi ki, bir fidye olmadan serbest bırakıldı.

1515’te yeni kral Francis, ona Dauphiné’nin alınışı için komutanlık verdi. O da bunu başarınca I. Francis ona şövalyelik verdi.

Kale Kuşatmasından Zafere

1521 sonbaharında Fransa Kralı Henry’nin komutasındaki imparatorluk ordusu doğu Fransa’yı işgal etti. Mouzon hızla düştü. Ardından Seigneur de Bayard’ın sadece 1000 adamdan oluşan garnizonu Mézières’e taşındı. Güçlü topçu bombardımanına rağmen Bayard, ana ordusuyla birlikte kaleyi tutulabilmişti. Kuşatma 27 Eylül’de usulüne uygun olarak kaldırıldı. Seigneur de Bayard, savunmadaki rolü için Saint-Michel ödülü verildi.

Bir Kahramanın Ölümü

1523 yılında Bayard, Milan’ı kurtarmak için İtalya’ya gönderilen, Guillaume de Bonnivet’in komutasındaki, bir Fransız ordusunun parçasıydı. Bonnivet’in ilk aşamada başarılı olsa da 1524’ün ilkbaharında, Napoli Valisi Charles de Lannoy’nun imparatorluk ordusu, Fransızları şaşırtarak yakaladı ve onları geri çekilmeye zorladı.

Bonnivet, Robecco’da yaralandı ve Bayard’ı arkada komutada bıraktı. Bu sırada (1524 Nisan), harquebus topu tarafından ölümle yaralandı. Geri çekilen Fransızlar tarafından geride bırakılmıştı. Fakat İmparatorluk komutanları tarafından büyük saygıyla muamele edilmişti.

Büyük bir savaşçının ruhuna yakışır şekilde bedeni Grenoble’a geri gönderilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.