Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, işletmenizin incelemesi artık sadece kelime veya sözlerle sınırlı değil. Binlerce potansiyel müşteri, sadece marka adınızı kullanarak şirketiniz hakkında ne söylendiğini görebilir. Ancak çevrimiçi itibarınız yalnızca arama motoru incelemeleri değildir. Herhangi bir sosyal platformda daha önce aktif olduysanız (işinizi büyütmeye çalışıyorsanız kesinlikle olmanız gerekir), orada da sizden bahseden yorumlar ve insanlar var. Online İtibar Yönetimi, işletmenizle ilgili tüm yorumları,  nasıl ve ne zaman izleyeceğinizdir. Umarım, tüketicilerinizden aldığınız tüm geri bildirimler olumludur, ancak potansiyel olarak olumsuz eleştirilerden herhangi biri hakkında ne yapabilirsiniz?

Çevrimiçi İtibarınız Nedir?

Online İtibarİyi veya kötü yorumlarınız mı var? İşletmeniz bir Google aramasının ilk sayfasında görünüyor mu? Bunların hepsi, olayların gerçek çevrimiçi yönetim bölümüne girmeden önce kendinize sormanız gereken önemli sorular. Şirketinizin arama sonuçlarını daha iyi hale getirmek için Google’ın ilk sayfasında mümkün olduğunca çok sayıda bağlantıya sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu, birden fazla sosyal medya platformunda hesap kurarak ve web sitenize bağlayarak yapabilirsiniz. Bunu yapmak Google’a bu hesapların işletmenizin resmi sayfaları olduğunu söyleyecektir. Tabii ki, markanız için anlamlı olan sosyal hesaplardaki aktiviteyi sürdürün, çünkü bir hesap ne kadar az kullanırsanız, o kadar fazla arama yapar.

Yorum ve İnceleme

Şirketiniz için olumlu yorumlar ve incelemeler, yeni işlerin güvence altına alınmasının en iyi yollarından biri olabilir. Bu incelemeleri web sitenizde ve sosyal hesaplarınızda kullanmak, müşterilerinize geri bildirimleri takdir ettiğinizi gösterebilir. Peki, ya olumsuz yorumlar? Özellikle bu incelemeler sonsuza dek çevrimiçi kaldıklarında, insanlardan olumsuz geri bildirim almak her zaman zordur. Bu incelemelerin darbelerini yumuşatmaya yardımcı olmanın birkaç yolu var:

Doğruluk için gözden geçirme

Olumsuz bir gözden geçirme veya yorumun gerçekten olan bir şey hakkında olduğundan ve gözden geçirenin durumu şişirip şişirmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Şirketiniz hakkında olumsuz bir yorum veya makale yazan kişiyle iletişime geçmek, mutsuz olduklarını nasıl düzeltebileceğinize dair bir diyalog açmak için kolay bir yoldur. Onlarla çalışırsanız, müşteri tabanınızla çalışma isteğinizi yansıtmak için incelemenin kaldırılmasını veya güncellenmesini isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.