Modada İkinci El Tüketim Rahatlığı

Modada İkinci El Tüketim RahatlığıGün geçtikçe tüketim çılgınlığı giderek yaygınlaşmakta ve artarak devam etmektedir. Tüketim çılgınlığının başlıca sebepleri; alışveriş mağazalarının her yerde olması, internet alışverişinin yaygınlaşması ve böylelikle de istenilen tüm şeylere rahatlıkla erişilebilmesidir. İnsanlar, zamanla gördükleri harika modeller içinden, ihtiyaçları dahi olmayan şeyleri alarak, iradelerine yenilmeye başlamışlardır.

Bu durum, zaman içinde, bazı zeki insanların dikkatinden kaçmamış ve modada ikinci el tüketim rahatlığı ortaya çıkmıştır.

İnsanların dolaplarında, 1-2 kez giydikleri, hatta bazen hiç giyilmeden bekleyen kıyafetlerin birikmesiyle birlikte; atıl eşyaların bir şekilde değerlendirilmesi ihtiyacı gündeme gelmiştir. Kıyafetlerin bazılarının ünlü markalardan olması da, bu ürünlerinin sıfırını almaya gücü yetmeyen kişilerin alışveriş yapabilmesine imkân sağlamıştır. İkinci el elbise satışı ve takas yoluyla gerçekleştirilen ikinci el eşya tüketimi böylelikle hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

İkinci El Eşya Tüketimi Nasıl Başlamıştır?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, eski zamanlarda ünlü tasarımcıların yurt dışındaki modellerini elde edebilmek oldukça emek gerektiriyordu. Sırf alışveriş yapabilmek için, hanımlarımız çoğu zaman yurt dışı seyahatlerine çıkmak zorunda kalıyorlardı. Bilgisayarda online satışların başlamışıyla birlikte, bu konuda oldukça büyük bir kolaylık sağlandı. İnsanlar, evlerinde oturdukları yerlerde, istedikleri ve beğendikleri modelleri kolayca alabilmeye başladılar.

Alışverişteki bu rahatlık, zaman içinde hanımlarımızın gereğinden fazla alışveriş yapmalarına neden olmaya başladı. Bunun sonucu olarak ise, dolaplarda atıl elbiseler giderek birikti.

Bazı moda bloggerları, bu durumu değerlendirerek, çeşitli yollarla bu kıyafetlerin hayata geçirilmesini sağlamak isteyen hanımlarımızın eşyaları için aracılık etmeye başladılar. Satış ve takas yoluyla gerçekleştirilebilen ikinci el eşya tüketimi böylelikle yaygınlaştı.

Sitelerinde, karşılıklı alışveriş yapan kişilerin tanışıp, takas ve alışveriş yapmasını sağlayan bloggerlar sayesinde, birçok kişi çanta, ayakkabı, elbise gibi pek çok ürüne uygun imkânlarla ulaşabilme imkânı buldular.

Bu konuya ilgi gösteren bir diğer kişiler ise, vintage moda tutkunları diyebiliriz. Eski dönem kıyafet, aksesuar ve parçalarının da, bu liste içinde yer alması, vintage severlerin ikinci el eşya tüketim rüzgârına dâhil olmasına neden oldu. Bu şekilde hem tasarruf edip, hem de istedikleri ürünlere ucuza kavuşabilen hanımlarımız, durumdan oldukça memnun kalabiliyorlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.