Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon NedirHepimiz ihtiyaçlarımızı karşılamak istiyoruz, ama manipülatörler hileli yöntemleri kullanıyor. Manipülasyonun, dolaylı, aldatıcı veya taciz edici taktikleri olan birisinin, birilerini, gizli bir şekilde etkilemenin bir yoludur. Manipülasyonda iyi niyetli, hatta dostça ve gurur verici gözükebilir, sanki kişi sizin için en büyük endişenizi taşıyormuş gibi görünebilir ama gerçekte bu, daha açık bir amaç sağlamaktır. Diğer zamanlar, düşmanlığı kontrol altına alır ve kötüye kullanılan yöntemler kullanıldığında, amaç sadece güçtür. Göz korkutulduğunu farketmeyebilirsin. Manipulasyon yapmak işte tam olarak budur!

Manipülasyon Nasıl Yapılır?

Manipülasyon teknikleri onlarcadır. Manipülasyon kitaplarca anlatılmış konulardan biri olsa da ama basitçe şöyle özetlenebilir;

Bir oyunculuk dersi al.

Manipülasyonun büyük bir kısmı, duygularınızı nasıl üst düzeye çıkaracağınızı ve diğer insanları da sizin kederli duygularınıza nasıl inandıracağınızla ilgilidir.. Gerçekten senden daha sıkıntılı görünmeyi öğrenmek veya yolunuza çıkmak için başka birçok duygusal teknik almak istiyorsanız, o zaman oyunculuk sınıfı almak, ikna gücünüzü geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

Bir tartışma veya genel konuşma dersi alın.

Kitleleri hareket ettirmek, duygularınıza hakim olmanıza yardımcı olabilir ve başkalarını istediğiniz şeylere sahip olma konusunda ikna etmenize yardımcı olabilir. Bir tartışma veya halkla konuşma dersi almak, insanları nasıl ikna edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Sadece düşüncelerinizi daha yapıcı bir şekilde organize etmeyi ve sunmayı öğreneceğiniz değil, aynı zamanda ihtiyaçlarınızı çok inandırıcı kılacak teknikler de öğreneceksiniz.

Benzerlikler kurmak.

Bunu, beden dilini, tonlama şeklinizi ve benzerlerini yansıtabileceğiniz “pacing” adlı bir yöntemle yapabilirsiniz.

Sakin ve inandırıcı yöntem, patronunuzu veya iş arkadaşlarınızı bir şeyler yapmaya ikna etmek için harikadır. Duygusal olmak, profesyonel bir ortamda çalışmayabilir.

Bunlar, basit manüpilasyon için sizlere yeterince kolaylık sağlayacaktır.

Finansal Manipülasyon

Manipülasyon, bir menkul değerin fiyatını yapay olarak şişirmek veya azaltmak ya da kişisel kazanç için piyasanın davranışını başka şekilde etkilemek şeklindedir. Manipülasyon çoğu durumda yasa dışıdır, ancak düzenleyiciler ve diğer yetkililerin tespit etmesi zor olabilir. Manipülasyon, manipülatör için bir pazardaki katılımcıların büyüklüğü ve sayısı arttıkça daha da zorlaşır. Analistler ve diğer piyasa katılımcıları tarafından orta ve büyük çaplı şirketler olarak yakından izlenmediği için, kuruş stokları gibi daha küçük şirketlerin hisse fiyatını değiştirmek çok daha basittir. Manipülasyona çeşitli fiyat manipülasyonu, stok manipülasyonu ve piyasa manipülasyonu denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.