Mandelik Asit

Mandelik AsitMandelik asit, bir takım besinlerin yapısında yer almakta olan organik bir asittir. Diğer bir adı ile mandelik asit için meyve asidi olarak da isimlendirilmektedir. Acı bademden elde edilirken, herhangi bir yakma ve kızarıklık durumuna neden olmadan görevini tamamlar. Her cilt rengine ve tipine uygun bir yapıda olduğu gibi mevsimsel açıdan da kısıtlaması bulunmamaktadır. Işığa karşı yaşlanma olgularında, akne ve keje tedavisinde etkin sonuçlar elde edilir. Son zamanlarda ise faydalı olduğu alanlar çoğaldığı için kullanım bakımından da yaygın duruma geldi. Cilt yüzey kısmına hekimler tarafından on gün gibi bir süre içerisinde uygulanmakta olan mandelik asit, uygulamadaki 6-7 seansın ardından kendi etkisini ortaya koymaktadır.

Mandelik Asit Faydaları

Mandelik asit cilde yumuşaklık kazandırdığı gibi, canlılıkta verir. Bunun yanı sıra gün içerisindeki aktivitelerinize ve iş alanındaki çalışmalarınıza rahat bir şekilde devam etme imkanına sahip olursunuz. Uygulancak meyve asitli peeling kurulukların ortadan kaldırılması, ince çizgilerin giderilmesi ve leke, sivilce gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

Mandelik Asit Kullanımı

İçerisinde mandelik asiti barındırmış olan bir solüsyon temiz cilt yüzeyine uygulanır. Birkaç dakika bekletilmesinin ardından yüz yıkama işlemi yapılır. Yapılacak bu işlem süresi ise 10 dakikayı geçmez. Bu işlemin sonrasında ise güneşten koruyucu krem sürülebilir. Tedavideki seanslar 1 ile 4 hafta aralığında uygulanabilir. Buda yaklaşık 6 ile 10 tedavi seansına tekabül eder.
Tedavi sürecinin arasındaki verilecek boşluklarda gün içerisinde bir yada iki defa konsantrasyonlu meyve asitli kremlerin ve yıkama jellerinin kullanım görülmesi tedavideki etkinlik sürecini artırmaktadır. Buradaki meyve asitli peeling kızarıklık, tahriş, kabuklanma ve batma hissini ortaya çıkarabilir. Buradaki söz konusu olan bu yan etkiler geçici bir süreçtir. Tedavideki yöntem cildin yapısına göre uygulanması durumunda yan etkiler daha az görülecektir.
Alkol içerisindeki yüksek oranlarda çözünmekte olan mandelik asit, su içerisinde de yüzde 15 gibi bir oranda çözünmektedir. Türkiye sınırları içerisinde pek fazla bulunduğu söylenemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.