MAKYAJ NEDİR?

MAKYAJ NEDİRMakyaj, kadınlara göre gizlemek istedikleri kusurlarının kapatılmasını sağlayan malzemelerden ibarettir

Makyaj doğru yapıldığında yüz hatlarını ortaya çıkararak güzel görünümünü sağlamaktadır. Fakat bunun tam tersi olduğunda yani kötü ve bilinçsiz yapıldığında maalesef felakete dönüştürme etkisi de olabilmektedir. Günümüzde makyajı sadece kadınlar değil erkeklerde bakımlı olabilmek için yapmaktadır. Bunun yanı sıra tiyatro, sinema gibi sahnelere çıkacak kişilerin de sahneden önce makyaj yaptıkları doğrudur. Sanatçıların kullandıkları makyaj sadece güzel görünmek için değil rollerine bürünmelerini sağlayacak unsurları ortaya çıkaran işlem olarak da bilinmektedir.

Makyaj Milattan öncelere kadar dayanmakta, Mısırlıların gözlerine sürme çekmeleriyle ortaya çıktığı söylenmektedir. M.Ö 5000 yılında saçlarını nişastayla renklendirdikleri meyvelerden yaptıkları boyalardan yüz, göz, dudak, boyun ve dekolte bölgelerini renklendirdiklerini biliyor muydunuz?  17. Yüzyıldan sonra ilk makyaj tiyatro sayesinde ışığın bulunması ve sahnede oyuncuların yüzlerine ışığın yansımasıyla gelişmiştir 18.

Yüzyılda da herkesin yapmasıyla yayılıp günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ” KOZMETİK SANAYİ ” adında sanayi dalının açılmasına önemli katkıda bulunmuştur. Makyaj aslında kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin; esmer bir bayanın sürdüğü fondötenle beyaz tenli bir bayanın sürdüğü aynı olmamalıdır. Her gün gece uyumadan önce yaptığınız makyajı makyaj temizleme suyuyla silmeniz ileride yorgun, sivilceli ve sağlıksız yüze sahip olmamanız için önemlidir.

DOGRU MAKYAJ NASIL YAPILMALIDOGRU MAKYAJ NASIL YAPILMALI

MAKYAJA HAZIRLANMA EVRESİ;

Cildinizi makyaja hazırladığınız evredir. Makyaja başlamadan önce yüzünüzü cildinize uygun süreceğiniz tonik, makyajınızın yüzünüzde daha güzel durmasını sağlayacaktır makyaj kalıntılı bir cilde veya tozlardan hava kirliliğinden gözeneklerinizin tıkandığı bir cilde uygulamanız güzel görünüm değil hatta daha kötü görünüm sağlayacaktır. Bunun için makyajdan önce yüzünüzü temizlemeniz önemlidir. Yüzünüzün temizlendiğinden emin olduktan sonra yaz kış kullanabileceğiniz güneş koruyucu kreminizi yüzünüze uygulayarak makyaja hazırlanma evresini bitirmiş olacaksınız.

FONDÖTEN;

Güzel ve sağlıklı bir görünüm için fondöteninizi nemlendirdiğiniz yüzünüze sünger yardımıyla sürmelisiniz tabi ki fondöten alırken kendi ten renginize uygun olacak şekilde seçmeniz ve çok ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekecektir. Doğru bir fondöten uygulaması yapmak için gece makyajınızı bol aydınlatılmış, gündüz makyajınızı ise ışığı olan ortamda yapmalısınız.

PUDRA;

Fondöten uygulamanızdan sonra yapacağınız diğer uygulamada pudradır. Güzel görünmesi için şeffaf ve ince şekilde büyük pudra fırçasıyla uygulamanız yeterli olacaktır. Pudra yüzünüzü sabitlemek amacıyla kullanılmaktadır.

MASKARA;

Gözünüzü daha çekici ve büyük göstermek istiyorsanız siyah maskara tercihiniz olmalıdır. Kirpiklerinizin daha uzun olması için maskaranızdan önce pudra sürmeniz yeterli olacaktır. Maskaranızı kirpiğinizin üstünden yukarı doğru kıvrık bir şekilde sürmeniz gerekir.

ALLIK;

Allık makyaj malzemeleri arasında asla vazgeçilmeyendir. Yumuşak ve uzun tüylü fırça ile kullanmanız ve sık sık temizlemeniz gerekmektedir. Allığınızı pembemsi ve şeftali tonlarında seçmeniz hem doğal hem de güzel görünmenizi sağlayacaktır. Üstelik her ten rengine de uyumludur.

FAR;

Farınızı göz renginizle aynı sürmeniz yanlış bir uygulama olacaktır. Yazın yaz tonlarında kışın ise kış renklerine uygun sürmeniz daha güzel göz makyajınıza yardımcı olacaktır.

RUJ;

Eğer ince dudaklara sahipseniz dudağınızın çevresine kemik rengiyle ince çizgi çekerek daha dolgun gözükmesini sağlayabilirsiniz. Makyajınıza uygun istediğiniz renk ruj kullanarak makyajınızı sonlandırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.