Makyaj Malzemeleri

Makyaj MalzemeleriGüzel görünmek için makyaj yapmak, makyaj yapmak için de makyaj malzemelerine ihtiyaç vardır. Her kadının çantasında mutlaka makyaj için çeşitli ürünlerin bulunması gereklidir. İyi bir makyajdan söz edebilmek için kaliteli makyaj malzemelerinin kullanılması gerekir. Makyaj malzemelerinden bahsedecek olursak;

Makyaj Bazı

makyaj yapmadan önce cildi makyaja hazırlamak amacıyla makyaj bazı kullanılır. Makyaj bazı ciltteki makyajı uzun süre taze tutar. Sürekli makyaj tazeleyecek durumda değilseniz makyaj bazı kullanmanız makyajınızı ilk yaptığınız andaki gibi taze tutar.

FondötenFondöten

makyaj malzemeleri arasında en çok bilinen ve en çok kullanılan ürünlerden biri fondötendir. Ciltteki lekeleri, sivilceleri, siyah noktaları kapatmak, cilt tonunu eşitlemek, cildi pürüzsüz göstermek için kullanılmaktadır. Hiç makyajdan anlamayan birçok insan bile sıklıkla kullanır.

Kapatıcı

göz altındaki morlukları ve koyu halkaları kapatmak amacıyla kapatıcılar sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca makyaj yapmak istemediğiniz durumlarda da sadece cildinizdeki ufak tefek lekeleri kapatmak amacıyla kapatıcı kullanabilirsiniz.

Pudra

farklı çeşitlerde bulunan pudralar farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Renkli pudralar genellikle makyajı sabitlemek için, renksiz pudralar ise fondöten yerine kullanılmaktadır.

Aydınlatıcı

özellikle son 3 yıldır kozmetik dünyasında isminden sıklıkla bahsedilen aydınlatıcı, uygulandığı bölgeyi ön plana çıkartmak, ışıl ışıl göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

Kontür pudrası

popüler olarak kullanılan bir diğer makyaj malzemesi ise kontür pudrasıdır. Genellikle aydınlatıcılar ile birlikte kullanılan kontür pudrası, aydınlatıcıların tersine uygulanan bölgeyi gizlemek ya da daha ince göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

Allık

en eski makyaj malzemeleri arasında yer alan allık yüzü olduğundan canlı ve sağlıklı göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

Far Bazı: göz makyajı yapmadan önce far bazı kullanmak makyajı gözde daha uzun süre tutar ve akmasını engeller.

 Far:  farklı farklı renklerde bulunan farlar göze daha farklı bir hava katar. Makyajı en çok değiştiren adımlardan biridir.

Göz Kalemi: renklerine göre farklı işlevlerde kullanılan göz kalemleri gözün içine ya da üstüne sürülür.  Genellikle daha çok siyah göz kalemi tercih edilmektedir. Siyah kalem gözleri daha küçük gösterirken açık renk göz kalemleri gözleri daha büyük gösterir.

Eyeliner:  eyeliner özel gün makyajlarının vazgeçilmezidir. Kalem mantığıyla göz kapağına düz bir şekilde çekilen eyeliner, kuyruklu, kuyruksuz, yarım, tam gibi çeşitlerle kullanılmaktadır.

Rimel:  göz makyajının asıl havası olan makyaj malzemesi rimeldir. Kirpikleri uzun, dolgun ve siyah göstermek amacıyla kullanılan rimel göz makyajının son dokunuşudur. Makyajda rimel kullanılmadığı zaman hep bir eksiklik var gibi hissedilir.

Kaş Kalemi: seyrek kaşların arasını doldurmak, kaşları daha dolgun göstermek, belirginleştirmek amacıyla kaş kalemi kullanılmaktadır. Ayrıca kaşlara şekil vermek ya da kaş rengini değiştirmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Kaş Mascarası: gün içerisinde şeklini kaybeden ve dağınık görünen kaşların önüne geçmek amacıyla şeffaf sabitleyici olarak adlandırılan kaş mascaraları kullanılmaktadır.

Lip Balım: hava koşulları ya da vücut yapısına bağlı olarak kuruyan ve kabuk atan dudakları beslemek ve makyajdan önce rujun daha pürüzsüz görünmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Dudak Kalemi: rujun dağılmasını engellemek, dudakları kalın göstermek ya da dudak şeklinde yamuk olan kısımları düzeltmek amacıyla dudak kalemi kullanılmaktadır.  Yumuşak yapılı dudak kalemleri ruj niyetine de kullanılabilir. Rujunuza uygun renkte dudak kalemi seçmeye özen gösterin.

Ruj:  makyajın önemli adımlardan biri olan ruj dudakları belirginleştirmek ve güzel görünmek amacıyla kullanılmaktadır. Ruj tek başına bile yüze renk katar. Farklı renklerde birçok ruj seçeneği mevcuttur.

Lipgloss: lipgloss saydam ve parlak olan likit rujlardır. Doğru bir makyaj ile farklı bir hava kazanmanıza yardımcı olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.