Makyaj Hakkında Yanlış Bilinen Efsaneler

İnternet, televizyon ya da arkadaşlar herkes önemli bulduğu makyaj ipuçlarını paylaşıyor. Derken bu ipuçları birer efsaneye dönüşüyor. Gerçekleri ve efsaneleri ayırabilmeniz için makyaj hakkında yanlış bilinen efsaneler yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Makyaj Hakkında Yanlış Bilinen Efsaneler

Makyaj Bazları ve Nemlendiriciler Birbirinin Yerini Tutabilir

Makyaj Hakkında Yanlış BilinenlerGERÇEK: Makyaj bazları ve nemlendiricilerin formülleri birbirinden çok farklıdır. Makyaj bazı cilde makyaj temeli olarak uygulanır. Görevi de pürüzsüz bir zemin oluşturarak, makyajın daha uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Makyaj bazı ince çizgileri doldurur, gözenek boyutunu azaltır ve yağlanmayı önler. Nemlendirici ise cildi nemlendirir ve kuruluğu kontrol eder. Her ikisi kesinlikle birbirinin yerini tutmaz.

Kırmızı Ruj Herkes Tarafından İyi Taşınmaz

GERÇEK: Makyaja yeni başlayanlarca benimsenen bu efsane çok şükür ki gerçek değildir. Herkes kırmızı ruj sürebilir ve çarpıcı görünebilir. Önemle hatırlanması gereken nokta; cilt tonunuza bağlı olarak doğru kırmızıyı seçmelisiniz. Kırmızı rujların farklı alt tonları vardır. Böylece farklı kırmızı tonlarını deneyerek, size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Fondöteninizi Seçerken Ellerinize, Alnınıza, Boynunuza Sürerek Tonunu Belirleyin

GERÇEK: Doğru fondöteni seçmek makyajın en zor konusudur. Alın, boyun, yanak ve ellerin cilt rengi yüzden tamamen farklıdır. Bir aynanın önünde durun ve elinizi yüzünüzün yakınına koyun. Ellerinizin daha koyu renkte olduğunu göreceksiniz. Cildinizin bu bölgesini referans alarak yüz için fondöten seçmek en büyük makyaj yanlışıdır. Stres, güneş, hava koşulları vb. etkenler nedeniyle yüzünüzdeki ten rengi, vücudunuzun geri kalanından daha farklıdır. Bu nedenle fondöten seçimi yaparken fondöteni çene çizginiz üzerinde doğal ışıkta deneyerek kararınızı verin.

Maskara Çubuğunuzu Kümelerden Kurtulmak İçin Dışarıya Doğru Birkaç Kez Pompalayın

GERÇEK: Maskara en kolay bozulan makyaj ürünlerinden biridir. Maskara çubuğunu içeri dışarı bolca pompalanması, sadece maskara borusuna hava pompalanmasıyla sonuçlanır. Bu da ürünün zamanından önce bozulmasına yol açar. Ayrıca içeriye hava pompalanması ile birlikte bakteriler de rimel haznesine doğru pompalanır ve bu da maskaranın enfeksiyona neden olan bir ajan haline gelmesine neden olur. Maskara kümelerinden kurtulmanın yolu, maskara çubuğunu tüpün içinde döndürmek ve kirpiklere uygulamadan önce bir pamuk ile fazlalıkları silmektir.

Göz Farı İle Göz Rengi Eşleşmemelidir.

GERÇEK: Göz makyajı ile göz rengi ile zıt renkler, gözlerinizi belirginleştirebilir. Ancak bu, göz farınız göz renginiz ile eşleştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aslında eşleşen tonlar göz görünümünü güçlendirir.

Kapatıcı Daima Fondötenden Daha Açık Renkte Olmalıdır

GERÇEK: Bu yaygın bir efsane olup, pek çok insan buna inanmaktadır. Kesinlikle doğru değildir. En doğrusu kapatıcıyı da tıpkı fondöten gibi ten renginize mümkün olduğunca uydurmaktır. Daha açık renkli kapatıcılar sadece koyu halkaları ve kusurları ön plana çıkaracaktır.

Fondöteninizi Cildinizden Daha Açık Tonda Seçin

GERÇEK: Fondöten, cilt tonunu eşitlemek ve kusursuz bir cilt görünümü vermek için kullanılan bir makyaj ürünüdür. Fakat insanlar biraz daha açık renkte görünmenin daha kusursuz bir görünüm olduğunu düşünmektedirler. Kesinlikle Yanlış! Mükemmel tonu bulmanın en iyi yolu çene çizginiz ile fondöten ile çene çizginizi eşleştirmektir. Fondöten temel cilt renginiz ile kolayca karışırsa doğru rengi seçtiniz demektir. Cilt tonunuz ile seçtiğiniz renk zor karışıyorsa o zaman yanlış bir ton seçtiniz demektir.

Sürekli Makyaj Yapmak Cildi Bozar

GERÇEK: Makyajın cildi bozduğunu kanıtlayan bir araştırma yoktur. Kötü hijyen, kullanım süresi dolmuş ve düşük kaliteli ürünler akne ya da farklı enfeksiyonlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.