Lobicilik Nedir

Lobicilik NedirBu yazımızda sizlere, lobi nedir? Lobicilik faaliyetleri nelerdir? Kimler tarafından yapılır? sorularının yanıtlarından bahsedeceğiz.

 

Lobicilik Nedir?

Genel olarak lobicilik çok geniş bir terimdir. Dürüstlük Yasası’nın amaçları doğrultusunda, bir hükümet veya muhalif temsilcisinin, üçüncü bir taraf adına resmi görevlerini yerine getirirken, bir ücret ya da başka bir ödül için karar verme sürecini etkileme girişimleriyle sınırlıdır.

Lobicilik Tarihi

Lobicilik tarihi ile ilgili lobici.org sitesinden bir alıntı ile başlayalım:

Sözlük anlamı, “bir yapının kapısından içeri girildiğinden karşılaşılan boşluk alan” olan kelimenin, lobicilik olarak kullanımı Amerika’ya dayanmaktadır. 1787 tarihinden beri yürürlükte olan Amerikan Anayasası uyarınca başkanlık sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde yasama organı olan kongre ve yürütme görevini temsil eden Başkan, üst düzey yetkilere sahiptirler. Bu sistemde ne kongre Başkana güvensizlik oyu verip düşürebilir, ne de başkan, kongreyi feshederek, seçimlere gidebilir.

Bundan ötürü mevcut sistemin tıkanacağı ve çözüleceği düşünülmüştür. Ancak, lobi sistemi vasıtasıyla başkanlık sistemi devam edebilmiştir. Bu iki güç arasında yaşanan herhangi bir anlaşmazlıkta lobi ara bulucu rolü üstlenerek sorunu çözmektedir.  Lobi, Başkan ile kongre arasında köprü vazifesini görmektedir. Farklı çıkar gruplarının temsilcilerinin Amerika parlamento binasının koridorlarında, binanın boş alanlarında sürekli bir araya gelerek konuları çözüme kavuşturmaları nedeniyle lobicilik faaliyeti adını almıştır. Genellikle Temsilciler Meclisi üyeleri ve eski senato üyelerinden oluştukları için, siyasete ve uluslar arası ilişkilere hakim kişilerdir. İlk zamanlar gayri resmi olan bu lobiler, 1946 yılından itibaren hangi çıkar grubu için çalıştıkları ve ne kadar maddi destek aldıkları gibi bilgileri paylaştıkları sürece izinli faaliyet olarak görüldüler.

Tarihi çok eskiye dayanan bu faaliyetler günümüzde gayet aleni bir şekilde ve belli kurallar çerçevesinde uygulanmaktadır.

Lobicilik İyi Midir, Kötü Müdür?

Lobicilikte doğal olarak yanlış bir şey yoktur. Lobicilik, insanları hükümetlerinde aktif bir rol oynamaya teşvik eder – İlk Değişiklik’te “hükümete dilekçe vermek” bizim hakkımız olarak korunur.

Sorun, lobicilerin hükümetten  nüfuz satın almak için para kullandıkları zamandır. Lobiciler bugün milyonlarca doları Kongrenin ellerine geçirdi.

Kaynaklar

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTG9iYnlpbmc

https://www.integrity.qld.gov.au/lobbyists.aspx

Lobicilik Nedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.