Kristof Kolomb Kimdir

Kristof Kolomb Hayatı

Kristof Kolomb, bugün Kuzeybatı İtalya’sında bulunan Cenova Cumhuriyeti’nde 1451’de doğdu. Ebeveynlerinin isimleri Dominico Colombo ve Susanna Fontanarossa idi. Babası orta sınıf yün tüccarıydı. Üç erkek kardeşi vardı: Bartholomew, Giovanni ve Giacomo; ve Bianchinetta adında da bir kızkardeşi.

Kristof Kolomb, resmi eğitimini erken yaşlarda tamamladı ve ticaret gezilerine başladı. 1476’da kardeşi Bartholomew ile bir haritacılık işi kurduğu Portekiz’e gitti. 1479’da bir Portese adasının valisinin kızı Felipa Perestrello Moniz ile evlendi. Tek çocuğu olan Diego, 1480’de doğdu. Birkaç yıl sonra Felipa öldü. İkinci oğlu Fernando, 1488’de Beatriz Enriquez de Arana’ya doğdu.

Kristof Kolomb Keşifleri

Kristof Kolomb1450’lerde, Türk İmparatorluğu, Kuzey Afrika’yı kontrolüne aldı. Ve Avrupa’nın, Doğudan gelen değerli eşyalar, baharatlar gibi ticari mallara erişimini engelledi. Tehlikeli ve zaman alıcı kara yoluna bir alternatif arayışında, birçok ülke gözlerini denize çevirdi. Özellikle Portekiz, Afrika’nın güney ucunda bir rota bulmak için büyük adımlar attı ve sonunda 1488’de Ümit Burnunu geçmeyi başardı.

Güneye giderek tehlikeli düşmanlarla dolu bir yol yerine, Columbus batıya seyahat ederek Asya’ya ulaşmak için bir kampanya başlattı.

Kristof Kolomb, dünyanın küresel doğasına inanan biriydi (bazı Hıristiyanlar hala dünyanın düz olduğu görüşündedir). Hırslı bir adam olanKristof Kolomb, Asya’daki karlı baharat pazarlarına Batı ticaret yolu bulmayı umuyordu. Doğu’ya yelken açmak yerine, batıya yelken açmanın Japonya ve Çin gibi ülkelere yol açacağını umuyordu. Yolculukları için gerekli finansmanı ve desteği kazanmak için oğlu Diego ile birlikte seyahat eden Columbus, 1490’larda İspanya’da birçok kez reddedildi. Onun fikri çok aşırı, çok riskliydi ve zamanlama yanlıştı. Kristof Kolomb, İspanya’nın Palos kenti yakınlarındaki La Rabida’nın kapılarını çaldığında hayatının en alt noktasındaydı. Yoksul, acıkmıştı ve hatta küçük oğlu Diego ile yemeye yiyecek bile alamıyordu. İkisi de bütün Avrupa’yı dolaşmış, krallar önünde konuşmuş, yolculuğunu finanse etmek için para aramıştı. La Rabida’da Rahiplerden biri olan Peder Juan Perez, Columbus’un bir arkadaşı ve destekçisi oldu.

Columbus son kez Fransa Kralı ile görüşeceğini açıkladı. Fakat Peder Perez bağlantılarını kullanmanın zamanı olduğuna karar verdi. İspanya’da 700 yıl süren İslami hakimiyetin ardından, Ferdinand ve Isabella, son savaşta Müslümanları başarılı bir şekilde mağlup ettiler. Hatta güneydeki önemli liman kenti Granada’dan sürmüşlerdi. İspanya şimdi birleşmişti. Kristof Kolomb, umut ettiği her şeyi neredeyse aldı. Gemiler, mallar ve mürettebatlar için ihtiyaç duyduğu finansmanı önemseyen kraliyet patronları bulmuştu. Kristof Kolomb, umut ettiği her şeyi neredeyse aldı. Gemiler, mallar ve mürettebatlar için ihtiyaç duyduğu finansmanı önemseyen kraliyet patronları bulmuştu. Hatta “eylemin bir parçası” diye sormuştu. Eğer altın ya da diğer zenginlikleri keşfetseydi, isimlendirme haklarını almak ve keşfettiği yeni toprakların hükümdarı olmakla birlikte her şeyin bir yüzdesini elde ederdi.

Buraya sunduğu teklifinin bir parçası olarak, Hıristiyanlığı doğuda ‘putperest topraklara’ yaymayı umut ettiğini söyledi. İspanyol hükümdarları Kolomb’a kısmen misyonerlik çabalarını finanse etmeyi kabul ederken, aynı zamanda kazançlı ticaret piyasalarında üst düzey bir kazanç elde etmeyi umuyorlardı.

Amerika’ya Yolculuk

3 Ağustos 1492’de Kristof Kolomb ve diğer 90 denizci, gemilerini İspanyol kasabası Palos de la Frontera’ya indirdiler ve üç ünlü tekneye “Nina”, “Pinta” ve “Santa Maria” ile yelken açtılar. ”

Columbus’un ilk seferi 1492’de tamamlandı. Japonya’ya yelken açmayı planladı, ancak San Salvador adını verdiği Bahamalar’da sona erdi. Columbus, Küba, Karayipler, Bahamalar ve anakara gibi Karayip adaları etrafında Panama gibi yerlere geniş bir şekilde yelken açtığı toplam dört yolculuk yaptı. Columbus Amerika’ya seyahat eden ve kalıcı yerleşimler açan ilk kişi oldu. Kolomb’un seferleri ve raporları, önümüzdeki 400 yıl boyunca tüm Avrupa güçlerini Amerika’nın bazı bölgelerini sömürgeleştirmeye teşvik etti.

Hispaniola Valisi Columbus

Anlaşmanın bir parçası olarak, İspanyol monarşisi Columbus’u, Viceroy ve Hispaniola adasında Hintliler Valisi atandı. O da Valiliğini kardeşlerine devretti. Ancak, 1500 yılında İspanyol monarşisinin emri üzerine, Columbus tutuklandı ve zincire vuruldu. Yeni kolonilerin valiliğinde yetersizlik, yanlış ve barbarca uygulama iddiaları vardı. Hapishanede geçen birkaç hafta sonunda, Columbus ve kardeşleri serbest bırakıldı, ancak Columbus artık Hispaniola valisi olmasına izin verilmedi.

Kristof Kolomb Coğrafyaya Katkıları

Hayatının sonuna doğru, Columbus giderek daha dindar oldu. Özellikle, İncil kehanetleriyle büyülendi ve kendi “Kehanetler Kitabı” nı (1505) yazdı.

Columbus, reaktif artrit ile ilgili bir kalp krizinden 1546 yaşında öldü.

Kolomb Günü, 12 Ekim’de İspanya ve Amerika’da kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.