Karataş Tatili

Karataş TatiliDoğu Akdeniz bölgesinde, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin yarattığı doğal sınırlar içerisinde yer alan Karataş Adana’nın denize açılan iki noktasından biridir. Karataş Doğusunda Yumurtalık, güney, güneydoğu ve batısında Akdeniz, kuzeyinde Adana Yüreğir, kuzeydoğusunda Ceyhan, kuzeybatısında ise Mersin ve Seyhan ile komşudur.

60 km. kumsalı ile dünyanın sayılı uzun kumsallarından birisidir. Bu nedenle tatil için çok iyi bir fırsat sunmaktadır. Yolunuz Adana’ya düşerse tatilinizin bir kısmını bozulmamış doğasına ve tarihine hayran kalacağınız Karataş’ta geçirebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde gitmenizi öneririz. Çünkü yaz mevsiminde Akdeniz’de böyle güzel ve temiz bir plaj bulmak pek mümkün olmayabilir.

Akyatan 90.000 dekar, Tuzla Dalyanı 21.000 dekar ve Hurma boğazı 34.000 dekar olmak üzere 3 adet dalyan bulunmaktadır. Buralarda kefal, çupra, levrek gibi balıklar üretilmektedir. Üretilen bu balıklar Türkiye’nin dört bir tarafına gönderilmektedir. Türkiye’nin en lezzetli jumbo karidesi ve havyarı burada üretilmektedir. Karataş halkı geçimini turizm, balıkçılık, tahıl ve pamuk tarımı ile sağlamaktadır.

Karataş’ta gezilip görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. Kara Kilise olarak da adlandırılan Yanık Kilise Rumlar tarafından siyah taşlarla inşa edilen ve Karataş’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir kilisedir.

1608 yılında Osmanlılar tarafından yaptırılan çarşı içindeki Karataş Hanı, Magarsus Ören Yeri, Menzil Hanı, deniz kenarında uzanan surları, Romalılardan kalma amfi tiyatro, stadyumu, kilisesi ve hamam kalıntıları görülmesi gereken diğer eserlerdir. Tarihi eserlerden vakit bulabilirseniz Akyatan Kuş Cenneti, Akyatan Gölü,  ince kumlu Karataş plajları, Karataş balıkçı barınağı ve dalyanlar gezebileceğiniz doğal güzelliklerden bazılarıdır.

Karataş’ın yöresel lezzetleri ise sarımsaklı köfte, içli köfte, düğün çorbası, hamur çorbası, yüzük çorbası, mercimekli ıspanak başı, süllüm, kabak çintmesi, sakatat dolması, ekşili topalak, taş kadayıfı, halka tatlısı ve karakuş tatlısıdır.

Tatilinizi bu muhteşem lezzetlerle tatlandırabilirsiniz. Tatil, denizi yemeği, gezilecek yerleri ve otel imkânlarıyla tatildir. Bu imkânları Karataş’ta en iyi şekilde bulabilirsiniz.

Karataş OtelleriKarataş Otelleri

48 km duble yola sahip Adana Karataş yolu oldukça rahat bir ulaşım sağlamaktadır. Kış mevsiminde 22 bin nüfusa sahip Karataş, yaz sezonunun açılması ile birlikte 70-80 binlere kadar çıkan bir nüfusa sahip oluyor. Buda tatilcilerin yoğun ilgisini çeken bir bölge olduğunun göstergesidir.

Aynı zamanda farklı birçok bölgeye de komşu olan bu sahil kasabası sakin bir tatil geçirmek isteyenler için iyi bir seçenektir. Sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın sayılı uzun kumsallarından olan 60 km. bir kumsala sahiptir. Sahilde yürüyüş sevenler için kaçınılmaz bir fırsattır. Bu kumsalın biraz daha iç kısımlarında ise Karataş otelleri yer almaktadır.

Karataş otellerinin sayısı da yörenin gelişmesi ile birlikte yavaş yavaş artış göstermektedir. Müşterilerine iyi bir hizmet sunmak için çalışan oteller, genellikle aradığınız sıcak aile ortamını bulabileceğiniz daha çok aile işletmesi tarzı otellerdir.

60 – 70 TL civarında değişmekte olan otel fiyatları yaz sezonunun açılması ile birlikte daha fazla artış göstermektedir. Akdeniz’de tatil yapmak istiyorsanız ve Antalya’nın, Alanya’nın otel fiyatları size ağır geliyorsa daha uygun otel fiyatlarına sahip Akdeniz’in sahil kasabası olan Karataş’ta konaklayabilirsiniz.

Ayrıca burada tatil yaparak Akdeniz’in denizinden de mahrum kalmamış olursunuz. Karataş’ta henüz yeterli sayıda otel bulunmadığından dolayı buradaki tatil planlarınız için erken rezervasyon yaptırmanız sizin için yararlı olacaktır. Hem Türkiye’nin turizm cenneti Akdeniz’de hem de kalabalıktan uzak temiz bir havada tatil yapmak için Karataş sizin için çok doğru bir tercih olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.