Kahverengi Cilt Lekeleri

Kahverengi Cilt LekeleriVücutta, yüzde bulunan lekeler, noktalar ya da çiller, herkes için farklı olabilir. Yetişkinlerin cildi üzerindeki kahverengi lekeler, yaşlanmanın istenmeyen bir işareti olabilir, ancak bir çocuğun çilli burnu oldukça sevimli bir görünüm sergileyebilir. Çiller, ciltte bulunurken, kahverengi lekeler, herhangi bir renkte deride, vücudun heryerinde görünebilir. Ancak farklılıklarına rağmen, hem kahverengi lekeler hem de çiller arasında derideki renk pigmentasyonunun yoğunlaşması neden olur. Kahverengi cilt lekeleri Lentigo adıyla da tıbbi literatürde geçer.

Melanin, insanlara cilt rengini veren doğal bir pigmenttir. Bir bölgede çok fazla melanin üretilirse, hiperpigmentasyon veya “kahverengi bir leke” ortaya çıkabilir. Kahverengi lekeler, düz veya çıkıntılı, yuvarlak veya oval şeklinde olabilir ve cildin herhangi bir yerinde, tek başına ya da grup halinde görünebilir. Ortak kahverengi lekeler arasında çiller, ben ve yaş noktaları bulunur. Genellikle zararsız olmakla birlikte, kahverengi lekeler aniden kaşınır hale geldiğinde endişeye neden olabilir. Kaşıntının sebebinin belirlenmesi önemlidir. Uzun süre devam eden kaşıntı, uyku ve yorgunluğa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda erken yakalanırsa daha iyi tedavi edilebilen bir durumun kötüleştiğini gösterebilir.

 Cilt Lekeleri Türleri Cilt Lekeleri Türleri

Çeşitli kaşıntılı kahverengi lekeler vardır. Bazıları seboreikkeratozlardave dermatofibromalarda görüldüğü gibi yuvarlak ve soyulabilir türdedir. Bazı lekeler, liken planus gibi yamalı bir görünüme sergileyebilir; yaşlanma lekeleri veya melanomlar gibi diğerleri, düzensiz sınırlara sahip olabilir. Vücuttaki oluşum yeri, ayrıca lekeleri sınıflamaya yardımcı olur. Bazıları sırt ya da göğüs gibi yağlı alanları tercih ederken, diğerleri bilek ve ayak bileği gibi daha uzak bölgelerde görülme eğilimi gösterir.

NEDENLER

Kahverengi lekelerin nedeninin bilinmesi önemlidir, çünkü bazıları gözardı edilemez ve tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olur. Lekeler çeşitli nedenlerden dolayı görülebilir. Bunlar aşırı güneş maruziyeti, yaşlanma, genetik, hormonlar, mantarlar veya hastalıklardan kaynaklanabilir. Dermatologlar, lentigo adı verilen bu tür lekelerin, ekseriyetle güneşin zararlı ışıklarından kaynaklandığında ısrarlıdır. Çok az bir yüzdenin ise, yaş alma sebebiyle oluştuğu yönünde fikir belirtilmiştir. Öte yandan hamilelik döneminde görülmesi düşündürücüdür. Hamilelikte hormon dengesinin stabilize olmaması, sürekli değişimler arz etmesiyle kahverengi lekelerin oluşumu izah edilebilir. Gebelik bittiğinde bu lekeler geçebilir, geçmeyenler için süreç düşündürücüdür. Ancak karaciğer rahatsızlıklarından ileri geldiğini düşünmek, az da olsa karşı görüşlere rağmen, hala tıbbi olarak geçerliliği olmayan bir tezdir. Uzmanların çoğu, karaciğer sorunlarının bu tarz kahverengi lekelere sebep olmadığı yönünde fikir birliğindedir.

UYARI

Melanomlar gibi ısrarla kaşıntıya neden olan kahverengi lekeler ölümcül olabilir. Melanom vücudun neredeyse herhangi bir organına, özellikle de beyinde, ciğerlerinde, karaciğerinde ve kemikte yayılabilen cilt kanseri ciddi bir şeklidir. Melanomun ilk bulguları, genellikle, mevcut bir bene ait şekil, boyut, renk veya dokuda bir değişikliğe veya yeni, garip görünen bir bene dönüşüme neden olur. Melanomu gösterebilen benlerin olağandışı özellikleri arasında: asimetrik bir şekil, düzensiz sınır, renk oluşumunun dengesiz dağılımı ve çapta büyüme görülür..

TEDAVİ

Kahverengi cilt leke tipi tedavinin gidişatını belirler. Bazıları ameliyat gerektirirken bazıları sadece, piyasada kolayca bulunankrem  sürülmesiyle geçebilir. Seboreikkeratozlar gibi iyi huylu lekeler, kriyoterapi (dondurma), küretaj (kazıma) veya elektrocerrahi (yakma) kullanılarak cerrahi olarak çıkarılabilir. Tineaversicolor’da olduğu gibi mantarın neden oldukları, klotrimazol ve mikonazol gibi anti-mantar kremleri ile tedavi edilebilir. Liken planus durumunda olduğu gibi, kendi kendine tedavilerin olmadığı noktalar, reçeteye dayalı steroidler deriye sürülen veya oral olarak alınan ilaçlar gerektirir. Melanom gibi daha tehlikeli lekeler daha fazla dikkat gerektirir. Erken teşhiste, büyüme tek başına ameliyatla veya sentinel lenf nodu biyopsisiyle birlikte alınabilir. Yaygın, geç evre melanoma tedavileri bir hastanın durumuna göre değişiklik gösterir ve ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisini içerebilir.

PROGNOZ

Çoğu kahverengi leke, tehlikeli olduklarından daha fazla kozmetik rahatsızlık taşır. Örneğin, tineaversikolor mantar bulaşıcı değildir ve dermatofibromlar kanserli değildir. Bununla birlikte, tehlikeli lekeler için, prognoz genellikle başlangıç ​​ve orta aşamalarda çok iyidir. Noktaların kötüleşmesini önlemede etkin bir rol oynamak için: büyüyen, değişen veya kaşıntılı lekeler için cildin her bölgesini aylık olarak titizlikle inceleyin. Kahverengi lekeleri kendiniz tedavi etmeye veya çıkarmaya başlamadan önce bir doktora gitmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.