II. Frederick Kimdir

II. Frederick Hayatı

II. Frederick, Berlin’de , Hanover’deki Sophia Dorothea ve Almanya Kralı I. Frederick William’ın oğludur. Babası “Asker-Kral”, Frederick William, müthiş bir ordu ve etkili bir kamu hizmeti yaratmıştı. Bunun yanında Frederick William’ın sokaktaki adamlara bastonla vurduğu ve sokaktaki kadınları dinlediği, dindarlıklarını dinsel dürüstlük olarak nitelendirdiği biliniyordu.

Annesi Sophia iyi huylu ve iyi eğitimli idi. Büyükbabası, George, Hanover Prensi Elçisi, Büyük Britanya Kraliçesi Anne’nin mirasçısıydı.

II. FrederickFrederick’in doğumunda, Brandenburg Evleri ve Hanover Evi büyük bir refahtaydı. Frederick William, oğullarını ve kızlarını basit halk gibi eğitilmelerini diledi. Frederick; Huguenot (Fransız Protestan ) yöneticileri ve eğitmenleri tarafından yetiştirildi ve aynı anda Fransızca ve Almanca öğrendi.

Frederick William, oğlunun avcılık ve binicilik gibi daha “erkeksi” uğraşları takip ettiğini görmek ister. Oğlunu “bir efemine” diye çağırdı ve onu kanlı ve aşağılayıcı dayaklara maruz bıraktı.

Sürgün ve Trajedi

II. Frederick William kısa bir süre sonra oğlunu sürgün etti ve genç bir asker olan Teğmen Borcke’yi Frederick’in arkadaşı olarak görevlendirdi. Frederick teğmene aşık oldu.

18 yaşındayken II. Frederick, Katte (Peter Christopher Keith yardımcısıdır.) ve diğer küçük ordu subaylarıyla İngiltere’ye kaçmayı planladı. Ancak Frederick ve Katte tutuklandı. Prusya ordusunda subay oldukları ve Prusya’dan kaçmaya çalıştıkları iddiasıyla, ihanet suçlaması yapıldı. Hatta sözde Frederick William’a karşı Büyük Britanya ile ittifak kurmayı planladığı iddia edildi.

Prens ölüm cezasıyla tehdit edildi ve kral infaz edilmesini engellemedi. Sonunda, Frederick, 6 Kasım 1730’da başını kestiği Kostrzyn nad Odr_’deki arkadaşı Katte’nin idamını izlemek zorunda kaldı.

Kral, Frederick’i bir yıl boyunca hapseder. Burada Frederick’in en uzun ilişkilerinden iki tanesi; Teğmen Kont von Keyersling ve Michael Gabriel Fredersdorf’la başlamıştı.

Fredersdorf bir köylünün mirasçısıydı, ama Frederick Kral olunca sonunda başbakanı olarak atadı.

Krallığı İçin

Frederick’in tahtta hak iddia etmesinin tek yolu, 12 Haziran 1733’te kralın seçtiği bir anlaşmalı asil olan Elisabeth Christine von Braunschweig-Bevern ile evlenmesi idi.

Huzur

1730’lu yılların başında Kral ile ilişkilerde yaşanan krizden sonra, baba ve oğul on yıl sonra ilişkileri daha durağan hale gelir. Frederick William oğluna Berlin’in kuzeyindeki Rheinsberg kontluğunu verdi . Rheinsberg’de, Frederick az sayıda müzisyen, aktör ve diğer sanatçıları bir araya getirdi. Zamanını okumayaı, dramatik oyunlar izlemeye, müzik yapmaya ve dinlemeye harcadı.

Yazar Frederick Eseri Anti-Machiavel’i

1739’da Frederick, Machiavelli’ye karşı idealist bir yazı olan Anti-Machiavel’i bitirdi . 1740’da anonim olarak yayınlandı, ancak Voltaire tarafından büyük bir popülerliğe ulaştı.

Kral Oluşu

II. Frederick 1740’da tahtta “Prusya Kralı” olarak yükseldiğinde, Prusya Kutsal Roma İmparatorluğu’nun batısında Cleves, Mark ve Ravensberg de dahil olmak üzere dağınık topraklardan oluşuyordu. İmparatorluğun doğusunda Brandenburg, Vorpommern, Hinterpommern ve Ducal bulunuyordu.

Prusya Devletinin Kuruluşu

Frederick’in hedefi, zayıf şekilde ayrılmış topraklarını modernleştirmek ve birleştirmek oldu; Bu amaçla, Habsburg kralları neredeyse on beşinci yüzyıldan 1806’ya kadar Kutsal Roma İmparatorları olarak hüküm süren Avusturya’ya karşı savaşlar yaptı.

Frederick, babasının hazırladığı kaynakları kullanarak beşinci ve en küçük Avrupa gücü olarak Brandenburg-Prusya’yı kurdu. Yüz yıl boyunca, sürecek olan Avustralya-Prusya dualizmi, Prusya’nın 1866’da Otto von Bismarck’ın rehberliğindeki Avusturya’nın Prusya’yı yenmesiyle birleşik bir Almanya imkânsız hale gelmişti.

Askeri-Politik Savaşlar

Avusturya Ardıl Savaşı’nın (1740-1748) bir parçası olan sonraki Birinci Silezya Savaşı (1740-1742), Frederick’in Silezya’nın çoğunu ele geçirmesiyle sonuçlandı. Avusturya (1744-1745) Silezya’yı kurtarmaya çalıştı, ancak Frederick tekrar galip geldi ve Avusturya’nın önceki barış şartlarına uyması yönünde zorladı.

Yedi Yıl Savaşı

Komşu ülkeler ona karşı komplo kurmaya başlayınca, Frederick önceden Saksonya’yı işgal etti ve böylece Yedi Yıl Savaşı’na (1756-1763) başladı. Avusturya, Fransa, Rusya, Saksonya ve İsveç’i kapsayan ve Büyük Britanya’ya sahip olan bir koalisyona karşı ve müttefiklerinden olan Hanover, topraklarının sık sık işgal edilmesine rağmen, savaşta Prusya’yı dar bir şekilde tuttu.

Almanya’nın İmparatoriçesi Elizabeth’in ani ölümü, anti-Prusya koalisyonunun çökmesine yol açtı. Frederick, Hubertusburg Antlaşması’nda herhangi bir toprak elde etmese de Silezya Savaşları sırasında Silesia’yı tutma yeteneği onu ve Prusya’yı birçok Almanca konuşulan bölgede popüler hale getirdi.

Osmanlıya Karşı İttifak

Frederick ve II. Catherine 11 Nisan 1764’te, Prusya’nın Avusturya’ya ya da Osmanlı İmparatorluğuna karşı Rusya’ya Prusya desteği karşılığında Rusya’nın Prusya kontrolünü garantileyen bir savunma ittifakı imzaladılar.

Bununla birlikte, Frederick, Rusya’nın 1767 yılındaki Repnin Sejm’sinde, Avusturya ve Osmanlı Türklerini de tehdit eden bir eylemden sonra Polonya üzerinde önemli bir etki kazandığından endişe duydu. Takip eden Rus-Türk Savaşı’nda (1768-1774), Frederick, Osmanlı topraklarının satın alınmasıyla Rusya’nın daha da güçlenmesini istemediği için 300 milyon ruble sübvansiyon ile Catherine’i gönülsüzce destekledi.

Çetin Bir Politika iile Polonya’dan Alınan Toprak; Polonya

Avusturya, 1769’da Spi bölgesine 13 ilçe eklediğinden, Catherine ve danışmanı Czernichev, Prusya’nın Warmia gibi bazı Polonya topraklarını Henry’ye önerdi. Henry, teklifi reddettikten sonra, Frederick, Avusturya, Prusya ve Rusya tarafından Polonya sınır bölgelerinin bölünmesini önerdi. Kaunitz, Prusya’nın Silezya’yı Avusturya’ya bırakmak için Polonya’dan toprak aldığını ileri sürdü, ancak Frederick bu reddetti.

Rusya, Danubian Principalities’i işgal ettikten sonra, Frederick ve Maria Theresa’yı iktidardaki dengesinin, Rusya’nın Osmanlı’dan toprak almak yerine, Polonya-Litvanyalı Milletler Topluluğu’nun üç taraflı bölünmesiyle sağlanacağına inandı.

1772’de Polonya’nın ilk bölünmesinde, Frederick, Polonya’nın kraliyet Prusya eyaletinin çoğunu talep etti. Yeni Batı Prusya, Brandenburg ve Hinterpommern ile Doğu Prusya’yı birleştirerek Vistula’nın ağzını kontrol etmesine izin verdi.

Frederick hızla yeni toprakların altyapısını geliştirmeye başladı. Polonya idari ve yasal düzeni Prusya sistemi ile değiştirildi, serflik hafifletildi ve eğitim gelişti. Hem Protestan hem de Roma Katolik öğretmenleri Batı Prusya’da ders verdiler ve öğretmenler ve yöneticiler hem Almanca hem de Lehçe konuşabiliyorlardı.

Frederick’in Askeri Taktik Yetenekleri

Frederick, çoğu zaman, özellikle ‘eğik’ savaş sırasını kullanması nedeniyle tüm zamanların en büyük taktik dahileri olarak kabul edilir. Daha da önemlisi, operasyonel başarılarıydı, özellikle de sayısal olarak üstün karşıt orduların birleşmesini engellemek ve düşman ordularını Prusya çekirdek bölgesinden uzak tutmak için doğru zamanda doğru yerde bulunmaktı.

Napolyon’un 1807’de Dördüncü Koalisyon’un yenilgisinden sonra, Frederick’in Potsdam’daki mezarını ziyaret etti ve komutanlarına, “Beyefendiler, eğer bu adam hala hayatta olsalardı, burada olmazdım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.