Hametan Krem İçeriği, Faydaları ve Fiyatı

Hametan Krem İçeriği, Faydaları ve FiyatıBu yazımızda sizlere hametan krem nedir? içeriğinde neler vardır? faydaları ve fiyatı nedir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Birçok insanın hayatında kurtarıcı etkisi olan Hametan krem eczaneden de oldukça ucuza temin edilebildiği için çok tercih edilmektedir. Genel olarak yumuşak kıvamlı ve sarı renkli bir yapıdadır. Hametan krem kullananlar bu ürünü özellikle pişik, yanık, güneş yanıkları, meme başı çatlakları, kuru ve çatlak ciltler, yüzeysel yaralanmalar, sivilceler ve cilt lekeleri için tercih etmektedir.

Hametan Krem İçeriği

Hametan krem içeriğinde Hamamelis Virgina adı verilmiş olan ülkemizde ise cadı fındığı şeklinde bilinen bir bitkinin ekstresi bulunmaktadır. 100 gr Hametan krem 5,35 gram etken madde (Hamamelis Virgina) içerir. Pomad olarak satılan ürün formunda etken madde oranı daha fazladır. Hamamelis Virgina maddesinin sahip olduğu antiseptik özellik sayesinde hasarlı bölgede oluşabilecek mikroorganizmaların da önüne geçilmektedir. Bunun yanı sıra krem içeriğinde propil paraben (bitkisel parafin), oksineks LM, setil alkol, sorbik asit, lanolin, su ve az miktarda çeşitli bitkisel yağlar yer almaktadır.

Hametan Krem Çeşitleri

Hametan Krem 30 gr.

Hametan Pomad 50 gr.

Hametan Krem Ne İşe Yarar

Hemostatik (kanama durdurucu), astrenjan (doku bükücü), antienflamutuar (iltihap giderici) ve antiseptik özelliğe sahip bir krem olan Hametan dokularda oluşan yara ve hasarları tedavi edici özelliğe sahiptir.

Çocuk ve yetişkinlerde oluşan pişiklerin tedavisinde,

Kuru, çatlamış ve yara almış derinin bakımı amacıyla,

Deri dokusunda yüzeysel sorunlar oluşmasına neden olmuş 1. Ve 2. Derece yanıklarda,

Güneş yanıklarında,

Emziren bayanlarda meme başı çatlaklarının tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir.

Ayrıca sizlere elveda-sivilce.blogspot.com sitesinden bir alıntı da paylaşalım:

  • İlacın etken maddesine karşı negatif bir alerjiniz varsa uzak durmanız gerekmektedir.

  • İlaç genel olarak yanıklar, yaralar, pişikler, deri sıkıntıları ve nemlendirme açısından cilde uygulanır. Oldukça etkilidir. Sivilce tedavilerinde destek olarak verilir.

  • İlacı kullanmadan önce yüzünüzü temizleyin ve lezyon oluşan bölgenin tamamına ilacı sürün.

  • Hametan kullanırken diğer deri ilaçlarını kullanmayın.

  • İlacı gözlerinden, ağzınızdan ve vajinadan uzak tutunuz. İlaç yanlışlıkla temas ederse bol su ile yıkama yapınız.

  • İlacı kullanırken sert sabun şampuan kozmetik ürünler ve alkollü ürünlerden uzak durunuz.

  • Gebelik ve emzirme döneminde iseniz doktorunuzla konuşmadan kullanım yapmayınız.

  • El terlemesine iyi gelir.

Hametan Krem Faydaları

Hametan Krem pişik ve cilt hasarlarına iyi gelir.

Ciltte oluşan siv

Hametan Krem Faydaları

ilce izlerinin giderilmesinde düzenli kullanım ile olumlu sonuç alınmaktadır.

Doku sıkılaştırıcı özelliği sayesinde cildi sıkılaştırır.

Güneş nedeni ile oluşan yanıkların tedavisinde kısa sürede tedavi olanağı sağlar.

Emziren annelerin meme başı çatlaklarında düzenli kullanım ile iyileşme sağlanabilmektedir.

Temas egzamasının tedavisinde kullanılır.

Darbe ve zedelenmeler nedeni ile dokularda oluşan hasarların giderilmesinde etkin bir yöntemdir.

Yatak yarası, ameliyat yaraları ve açık yaraların tedavisinde yaralı bölge ve çevresine uygulandığında iyileşmeyi hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Soğuk havalar nedeni ile ciltte oluşan kuruma, çatlama gibi sorunların tedavisinde nemlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Hametan krem cildi kısa sürede nemlendirerek ciltteki nem oranının dengelenmesini sağlar.

Bebeklerin hassas ciltlerinde kullanımı hiçbir sorun oluşturmaz. Pişik tedavisinde çok tercih edilmektedir.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır

Her türlü tedavi edici ilaç ve merhemin kullanımında öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmayınız. Hametan kremin tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak kullanım öncesinde küçük bir bölgede uygulama yapılarak alerji yapıp yapmayacağının tespit edilmesi kullanıcının iyiliğine olacaktır.

Hametan krem kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında kremin temiz cilde uygulanması gelir. Uygulama yapılacak alan açık bir yara değilse o bölgenin ılık su ile temizlenmesi ardından da güzelce kurulanması gerekir. Uygulama ince bir tabaka halinde deriye parmaklar ile emdirilerek gerçekleştirilir. Günde birkaç kere uygulanabilir. Kullanım sıklığı ile ilgili bir süre kısıtlaması söz konusu değildir.

Uygulamanın ardından sorunlu bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekir.

Hametan Krem Hakkında Sorular

Soru: Hametan krem hamilelerde kullanılabilir mi?

Cevap: Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz. Ancak yapılan araştırmalarda Hametan kremin hamilelerde kullanımını önleyen hiçbir bulguya rastlanılmamıştır.

Soru: Hametan Krem tüylenme yapar mı?

Cevap: Ciltte yer alan kıl köklerini besleyici özelliğe sahip kremlerin tüylenme yapıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda Hametan kremin böyle bir etkisi tespit edilememiştir.

Soru: Hametan krem cilt bakımında kullanılabilir mi?

Cevap: İçeriğinde yer alan etken maddelerin yüksek tedavi edici ve onarıcı özelliği sayesinde Hametan krem birçok kadın tarafından günlük cilt bakımı için tercih edilmektedir. Özellikle nemlendirici olarak Hametan kullananlar bir hayli fazladır.

Soru: Hametan krem bebeklerde nasıl uygulanmalı?

Cevap: Doğumdan itibaren kremin bebeklerde uygulanabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Pişik oluşumunu önlemek için bölgeyi ılık su ile temizledikten sonra ince bir tabaka halinde sürülerek deriye yedirilmesi yeterlidir.

Soru: Hametan krem meme çatlaklarında nasıl uygulanmalıdır?

Cevap: Emzirme işleminin ardından meme uçlarına ince bir tabaka halinde sürülmesi tavsiye edilir. Yeni emzirme öncesinde bölgenin nemli bir bezle temizlenerek kremden arındırılması gerekmektedir.

Soru: Hametan krem sivilce yapar mı?

Cevap: Yağlı bir yapıya sahip olduğu için insanlar bu kremin sivilceye neden olabileceği yanılgısına düşmektedir. Oysa Hametan krem sivilce tedavisinde kullanılır. Bu nedenle Hametan sivilce yapmaz denilmektedir.

Soru: Hametan krem kortizon içeriyor mu?

Cevap: kortizon vücutta neden olduğu birçok yan etki nedeni ile insanların kaçınması gereken bir tedavi edicidir. Hametan krem kortizon içermez. Rahatlıkla kullanılabilir.

Hametan krem çatlayan dudaklara sürülür müSoru: Hametan krem çatlayan dudaklara sürülür mü?

Cevap: dudak çatlaması sorunu olanların ince bir tabaka halinde Hametan krem kullanması gerekir. Ancak kullanım esnasında kremin emilmesi oldukça önemlidir.

Soru: Hametan krem reçetesiz satın alınabilir mi?

Cevap: Hametan kremin ücreti sigorta tarafından karşılanmaktadır. Doktorunuzdan talep etmeniz durumunda hiçbir yan etkisi bulunmayan bu kremi size reçete edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak dilerseniz eczanenizden reçetesiz olarak da satın alabilirsiniz.

Soru: Hametan sarı ve mavi arasında fark var mı?

Cevap: Hametan iki farklı versiyon olarak satışa sunulmuş bir üründür. Mavi renk ambalajlanmış olan pomad, sarı renk ambalajlanmış olan ise kremdir. Pomad kreme oranla daha yağlı bir yapıya sahiptir. Etken maddesi aynı olan bu iki ürünün arasındaki en önemli fark krem olan ürünün daha yüzeysel sorunlar için kullanılması, pomadın ise derinin alt tabakalarına kadar ulaşabilmesidir. Bu nedenle kullanım amacınız yüzeysel ise kremi daha derinlerden itibaren kaynaklanan bir sorun ise pomadı tercih etmelisiniz.

Hametan Krem Yan EtkileriHametan Krem Yan Etkileri

Hametan kremin yan etkileri konusunda yapılan çalışmalarda özel olarak tespit edilmiş bir soruna rastlanmamıştır. Ancak içeriğinde yer alan setil alkol ve sorbik asit sebebi ile nadiren lokal deri reaksiyonlarına sebep olabileceği Hametan prospektüs içerisinde belirtilmiştir. Ayrıca deri döküntüleri, dil, dudak, yüz ya da gırtlak bölgesinde şişme gibi bir sorun yaşamanız durumunda kullanmayı durdurarak en yakın acil servise müracaat etmeniz gerekir.

Hametan Krem Fiyatı

Hametan krem eczanelerden 6,96 TL’den başlayan fiyatlar ile temin edilebilmektedir.

Kaynak

https://elveda-sivilce.blogspot.com/2017/10/hametan.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.