Güneş Lekeleri İçin Glikolik Asit

Güneş Lekeleri İçin Glikolik AsitPeeling ve asit denildiğinde bu kelimelere biraz tereddütle yaklaşabilirsiniz. Ancak uzmanlar, asitlerin birçok cilt sorununu iyileştirmenin en iyi ve en az invaziv yollarından biri olduğunu söyler . Bunun doğruluğunu anlamak için bir dizi glikolik asit peeling yöntemini gözden geçirdik.

C2H4O3 Glikolik asit formülüdür. Aldığınız asit ürünlerinde bu formülü görebilirsiniz. alfahidroksi asit grubunun üyesi olan glikolik asit bir çeşit meyve asididir, izine üzüm ve şeker kamışında rastlanır. Bir sentezlenmeyle elde edilen bu asidin alkol içeriği bulunmaktadır. Tıpkı birçok meyvede olduğu gibi.

Güneş lekeleri dâhil cilt bakımının hemen hemen her alanında güçlü etkisiyle rağbet görmektedir.

Dürüst olmamız ve kabul etmemiz gerekirse sadece kadınlar değil erkekler de cildinin sonsuza dek 20 yaşında görünmesini isterler

Asit peelingleri cildinizin sağlıklı olmasını sağlamak için en güvenilir ve test edilmiş yollardan birisidir. Dermatologlar ve kozmetik uzmanları tarafından rutin olarak tavsiye edilen çeşitli asit peeling türleri vardır; gilikolik asit, ince çizgili, donuk ve pürüzlü tenlerin onarımının yanı sıra güneş ışınlarının neden olduğu lekeler için de birebirdir. Peelinglerin hepsi çok nazikçe ve titizlikle kullanılması gereken ürünlerdir.

Glikolik  asitpeelingi, güneş lekelerinden kurtulmak için kullanırken, ilk iki seferinde, derinizin direnç oluşturması için çok düşük glikolik çözeltisi  yüzdesi kullanmalısınız. (%20 kadar). Asit toleransını, ileriki seanslarda yüzde 35’e, kadar yükseltebilirsiniz. Son aşamada, cilt durumunuza göre, bu yüzde 50 olabilir.

Glikolik asit peeling süreci nazik, hızlı ve kolaydır. Güneş ışınların neden olduğu istenmeyen lekeleri, biraz sabırlı ve kararlı olduğunuz takdirde siler atarsınız. Üstelik evde yapacağınız bu işlem, zaman ve nakitten tasarruf etmenizi sağlar.

GÜNEŞ LEKELERİNDEN KORUNMAKGÜNEŞ LEKELERİNDEN KORUNMAK

Aslında ilk yapılması gereken, güneş lekelerinin oluşmaması için tedbirler almaktır. Deniz kıyısında güneşlenmeden önce en az 25 dakika önce yüksek korumalı güneş kremi kullanmanız ve güneşin altında çok uzun süreler kalmamanız gerekir. Güneş lekeleri sadece siz şezlongda uzanırken oluşmaz, yüzerken hatta deniz kıyısında yürürken de kendilerine yer edinebilirler.  Güneş lekeleri hakkında gerçekten kulaktan dolma bilgi kirliliği yaşadığımız bu günlerde, beslenmemizin bile cildimizi ne kadar etkilediği, içtiğimiz sigara ve tükettiğimiz alkol miktarının da bu süreçte önemli rol oynadıkları hep es geçilmiş gerçeklerdir. Başka bir eksik bilgi ise: güneş kreminin sadece yaz aylarında ve deniz kıyısında kullanılması gerektiği söylencesidir. Güneş lekeleri, en çok kendini gösterdiği yaz aylarında gönderdiği UV ışıklarıyla olur ama Türkiye gibi güneşin hemen her mevsim, en azından bazı bölgelerinde eksik olmadığı bir ülkede, kışın bile güneşten korunma yolları, tıpkı yaz ayları gibi ciddiye alınmalıdır. Arabada otururken dahi güneş ışıklarına maruz kalıyoruz. O camlar UV ışıklarını maalesef engellemiyor. Kışın bulutlu ve kapalı havalarda vücudumuzun %50’sinin güneşten etkilendiğini biliyor muydunuz?

Güneş lekelerinin oluşum nedenleri o kadar çoktur ki, bazen aklımızın ucundan geçmeyecek şeyler bile bunun sebebi olabilir. Örnek vermek gerekirse: güneş altında aşırı makyaj. Evet. Çoğumuz makyajın güneşin zararlı etkilerini tetiklediğini bilmez. Fondöten, pudra ürünlerinin cildinizdeki güneş lekelerinin baş mimarlarından olduğunu hiç düşündünüz mü? Şayet  ağır makyaj yapıldıysa ve üstelik bunların içerikleri kalitesiz ürünler ihtiva ediyorsa, işte güneş lekelerine bir davetiye daha. Makyaj haricinde kullandığınız, alkol içeren parfümlerde, güneş lekelerinin oluşumunda hiç masum sayılmaz.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Güneş lekelerini silmek için uygulayacağınız Glikolik asit peeling öncesi ve sonrası yapmanız gerekenlerden biride: beslenmenizdir. Doğru beslenme cildinizin yenilenme hızını arttıracak etkenler olacaktır. Bu sebeple mümkünse sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın. Hiç kullanmıyorsanız tebrikler, yolun yarısını şimdiden tamamladınız. Antioksidan zengini C-E vitaminleri içeren ürünleri mümkün mertebe bol tüketin. Bunlar antioksidan olmalarının yanı sıra aynı zamanda kolajen üretimini arttırır, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı adeta bir kalkan vazifesi görürler. Süreç boyunca, yeşil sebzeler, narenciye ürünler en iyi dostunuz olmalı.

Güneş lekelerine tatbik edeceğiniz glikolik asit kür sonrası lekeli bölgeyi suyla temizleyin ve kendinize

Bir fincan yeşil çay yapın ve yanına da bir parça bitter çikolata koyun. Şaka değil.  Bu iki ürün de antioksidandır ve lekelerinizi çıkarmakta inanılmaz işlevleriyle c ve e vitaminiyle oluşturduğunuzkalkanın gücüne destek olacaktır. Üstelik Glikolik asit peeling işlemi sonrası bir parça rahatlamanın kime ne zararı olabilir? Yeşil çaydan bir bardak daha içebilirsiniz ama çikolata şimdilik bir parçayla kalsa iyi olur.

Glikolik Asit KullanımıGlikolik Asit Kullanımı

Glikolik asitle güneş lekelerini çıkarmak, cilt tipiniz ve hassasiyetine göre birkaç haftanızı alabilir. Süreç, kullanacağınız asidi ne sıklıkla uygulayacağınıza ve ürünün mililitresine de bağlıdır. Bu işleminizden uzunca bir sürede geçse, solaryuma girmeyin. Unutmayın ki; güneş lekelerinden kurtulmaya çalışıyorsunuz. Bronzlaşmak bazen çok arzu edilebilir ama bronzlaşmakta ciltte bir çeşit yaralanmadır. Bunu aklınızdan çıkarmayınız. Güneş ışınlarını taklit eden solaryum ürettiği ışınlarla, melanin bu durumda işlevini iki kat arttırıyor ve lekelenme oluşumu tetikleniyor. Solaryumun özel ışıklarıyla güneş lekesi yapmadığını iddia edenler, maalesef insanları yanlış yönlendirmektedir. Bu durumlara karşı uyanık olmalısınız.

Lazerle yapılan uygulamalarla güneş lekelerinden kurtulmak elbette mevcut olsa da, bu işlemin nitelikli uzmanlarca yapıldığına emin olmalısınız. Üstelik zaman ve nakit konusunda bütçenizi düşünmelisiniz. İstatistiklere göre: Uzun ve zahmetli lazer prosedürlerinin herkeste işe yaramadığı ciddi kurumlarca ortaya konulmuştur. Siz dermatoloğunuza danışarak, cildinizin yapısına, zaman ve bütçenize göre karar vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.