Gül Kokulu Tatil Cenneti Isparta

Gül Kokulu Tatil Cenneti IspartaGül kokulu havasıyla insanları cezbeden güller diyarı Isparta doğasıyla her mevsim bir başka güzelliğe bürünüyor. Isparta göller yöresinde bulunan bir şehir olduğundan dolayı yaz kış tatil için uygun bir bölgedir. Yaz mevsiminde Eğirdir gölünde tatilinizi yapabilirken kış mevsiminde Davraz dağında kayak yapabilirsiniz.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra lavanta tarlalarıyla Fransa Provans’ını andıran şehir Eğirdir gölü ile hayat buluyor. Göller Bölgesi’nde yer alan şehir, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer almakta ve doğuda Konya, batıda Burdur, güneyde Antalya ve kuzeyde Afyonkarahisar illeri ile de komşudur.

Bölgede Milattan Önce 2000’li yıllarda Luvi ve Arzava topluluklarının yaşadığı bilinmektedir. Bölge daha sonraları Frigler, Lidyalılar ve Perslerin hâkimiyeti altına giriyor. Büyük İskender’den sonra Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Bizans’ın da hâkimiyetine girmiştir. Tüm bu kültürlerden izler taşıyan Isparta Türkiye’nin önemli kültür ve tarih turizmi rotalarından biri olma özelliği taşıyor.

Biraz Ege’ den biraz da Akdeniz’ den lezzetler alan bölge geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Halı dokuma ve kilim yönünden oldukça gelişen bölgede ülkenin en iyi halılarını bulabiliriniz. En ünlüsü Gül Festivali olmakla birlikte şehirde birçok festival yapılmaktadır.

Genellikle Haziran’ın ikinci haftası ile birlikte düzenlenmekte olan şenliklerle dolu festival dönemlerinde tatilinizi burada geçirebilirsiniz. Aynı zamanda konaklama bakımından da uygun fiyatlarla her türlü ihtiyaca cevap verebilecek tesislere sahiptir. Ayrıca erken rezervasyon ve kampanyalar yardımıyla tatilinizi daha da uygun fiyata yaşayabilirsiniz.

Isparta’da Gezilecek Yerler

Davraz Kayak Merkezi

Son yılların en gözde turizm alanlarından biri olan Davraz Kayak Merkezi Isparta merkeze 26 km mesafede yer almaktadır. Aynı zamanda uygun fiyata konaklayabileceğiniz tesisler de bulunmakta ve her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek kapasitededir. Günübirlik gezi şeklinde de gidebilirsiniz. Eğirdir gölünün muhteşem manzarası karşısında kayak yapabilir teleferikte ise tüm Isparta ayaklarınızın altına serilmektedir.

Eğirdir Gölü

Üzerinde Eğirdir ilçesinin Can ada ve Yeşil ada olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşan yarımadasını bulunduran Eğirdir Gölü Türkiye’nin 4. büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Günümüzde suların azalması ile birlikte her iki ada birbirine bağlanmıştır. Can adada piknik ve yürüyüş alanları bulunmaktadır. Yeşil adada ise başta otel ve pansiyonlar olmakla birlikte balık restoranları yer almaktadır.  Tarihi eserlerden Ayastefanos Kilisesini gezebilir, eski Rum ahşap evleri ve dar sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Isparta’daki en popüler tatil rotaları arasında yer almaktadır. Isparta şehir merkezine 30 dakika mesafede yer alan Eğirdir gölünde muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde balık yemek, hatta yaz mevsiminde yüzmek bile mümkün.

Gölcük

Oksijen dolu bu yerde yürüyüş yapmak için muhteşem bir fırsat olan Gölcük gölü bir krater gölüdür. Meşe, sedir, karaçam gibi ağaçlarla çevrili tabiat parkında yürüyüş yapabilir temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

St Paul Yürüyüş Yolu

300 km si Isparta’dan geçen St Paul yürüyüş yolu Türkiye’nin en uzun 2. yürüyüş alanıdır.

MağarasıPınargözü Mağarası

Türkiye’nin en büyük mağarası olan Pınargözü mağarası aynı zamanda dünyanın da en büyük ve en derin mağaraları arasında yer almaktadır. İlginç bir özelliğe sahip olan mağaranın girişi, içerisine tek başına girildiğinde kaybolma riski olduğundan dolayı kapatılmıştır.

Men Tapınağı

Men Tapınağı Ay Tanrısı Men adına inşa edilmiştir. Aynı zamanda tanrı adına şehirleşmiş tek yerleşim alanı olma özelliğine sahiptir.

Antiocheia Antik Kenti

M.Ö. 281 – 261 yılları arasında kurulmuştur. Antik kentin içerisinde dev bir antik tiyatro bulunmakta ve çevresini heybetli surlar kaplamaktadır. Geniş bir alan sahip antik kente geziye giderken araç kullanmak yararlı olacaktır.

Isparta’da mutlaka görmeniz gereken yerler bu kadarıyla sınırlı değil. Dündarbey Medresesi, Yeşil Ada Kilisesi olarak da bilinen Aya Stefanos Kilisesi, Hızırbey Camii, Yalvaç Müzesi, Zindan Mağarası, Kızıldağ Millî Parkı ve tarihi çınar ağacı da Isparta’da mutlaka görülmeye değer yerler arasındadır.

Isparta OtelleriIsparta Otelleri

Akdeniz’in gül kokulu şehri Isparta yazın tarihi eserleri ve doğa harikası gölleriyle, kışın ise kayak turizmiyle misafirlerini ağırlamaktadır. Kış aylarında Isparta’da kayak yapmak için Davraz’da tüm ihtiyaçlarınıza uygun konaklayabileceğiniz lüks oteller yer almaktadır. Bahar ve yaz aylarında yapılan tatillerde ise daha çok butik oteller tercih edilmektedir. Ayrıca yılın her ayı daha klasik yapıda olan Isparta merkez otellerinde konaklayabilirsiniz. Isparta’da bulunan oteller Sadece Oda konsepti ile değil aynı zamanda Tam Pansiyon Plus seçeneklerini de barındıran her bütçeye uygun otellerdir.

Isparta’da Ne Yapılabilir?

Isparta’da Sütçüler ilçesinde yer alan Tabiat Parkında doğanın tadını çıkarabilir doğayla baş başa huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz. Akarsu boyunca yürüyüş yapabilir ya da dilerseniz yazın dahi buz gibi olan akarsuya girebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan alabalık tesislerine mutlaka uğramalısınız.

Eğer Isparta’ya temmuz-ağustos aylarında yolunuz düşerse mutlaka Lavanta Vadisi’ni ziyaret etmelisiniz. Kuyucak, Ardıçlı, Aydoğmuş ve Kuşçular köylerine giderek mosmor lavanta tarlaları arasında huzurlu vakit geçirebilir buralarda muhteşem fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Isparta’da Ne Yenir?

Isparta zengin mutfağı ile misafirlerini karşılamaktadır. Isparta’da bulabileceğiniz ilginç yemekler arasında pastırmayla yapılan Isparta usulü keşkek bulunmaktadır. Isparta’da tatmanız gereken yemekler arasında sazan dolması, haşhaş helvası, şalgamlı börülce ve gül şerbeti de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.