Gözler İçin Gerekli Gıdalar

Gözler İçin Gerekli GıdalarGözleriniz, genel sağlığınızın bir aynasıdır. Güzel ve ışıl ışıl gözler, sonsuz bir enerjiyle yüklü ve tam sağlıklı bedende bulunur. Mutsuz anlarınızda gözleriniz sönük, ışıksız, baygın bakar Hastalığın acılarını ilk anlatan, gözlerdir. Eğer insanların gözlerine bakmayı öğrenirseniz, «nasılsınız?» sorusunu sormadan, beden ve ruh sağlıklarını anlarsınız.

Bedene gerekli tüm maddelerin, ola ki gözlerin sağlığında bir payı vardır. Bazı vitaminlerin azlığı, kısa zamanda görüş bozukluklarına yol açmaktadır. A vitamini etkisi çok iyi bilinmektedir. A vitamini, bir kameradaki film gibi gördüğünüz cisimlerin fotoğrafını almada kullanılır. Işığın göze değmesyle fotoğraf alınır ve A vitamini bir film gibi kullanılır ve tükenir. Eğer, görmenin normal sürmesi isteniyorsa, kan dolaşımıyla sürekli olarak gözlere A vitamini taşınmalıdır. Kanda sürekli olarak bulunması için de, yenen besinlerden bu vitamin alınmalıdır.

Beslenmenizde A vitamini eksikliği varsa, parlak ışıklara karşı gözleriniz duyarlı olur; güneş gözlüğü takınca rahat edebilirsiniz ve görme yorgunluğundan yakınabilirsiniz. Sizi bir göz gerginliğinden daha çok yoracak ne olabilir ki? Bunu ilk anda fark etmeseniz bile, geceleri görme yeteneğiniz normale yakın değildir. Karanlık sinemada oturacağınız yeri bulmakta zorluk çekersiniz. Gece araba sürerken, karşıdan gelen arabaların farları sizi bir an körleştirir ve kaza yapabilirsiniz. Bu durum, sizin ehliyetsiz sürücü olmanıza yol açar.

A vitaminiA vitamini eksikliği önemliyse, görme yorgunluğu ve ışığa duyarlık, giderek artar; gözler ağrır, göz kapakları yanar, kimi zaman gözlerinizin parlak kömürler gibi yandığını hissedersiniz. Böyle dayanıksız gözler, göz hastalıklarına da kolay yakalanır.

Gözlerinin sağlığını korumak isteyen yetişkin insan, bir günde en az 10.000 ünite A vitamini almalıdır; günde 25.000 ünite daha bir iyidir. Gözlerini saatlerce kullanmak, kuvvetli yada zayıf ışıkta görmek zorunda olanlara, gözlerini az kullanana oranla daha çok vitamin gereklidir. Bir parça eksiklik varsa, 100.000 ünite yada daha çok vitamin alınınca, kana geçişinden sonra görüş yeteneği birkaç saat içinde normale dönebilir. Önemli A vitamini eksikliğini tedavi eden doktorlar, çoğu kez 4-6 haftalık bir süre içinde, her gün 100.000 ünite kadar A vitamini verirler.

A vitamini, göz güzelliğine de katkıda bulunur. Göz yaşı salgısını taşıyan kese ve damarların ve bütün beden salgı bezleri mukozasının sağlığı için bu vitamin gereklidir.

Parlaklık, pırıltılar ve gölge oyunlarıyla ilgi çekici gözler oluşturan, gözyaşlarıdır. Bunun yanında, ışığa duyarlık nedeniyle gözlerin kamaşması, gözü yarı yarıya küçültür.

İyi görmeyle B-2 vitamini de ilgilidir. Yaşı altmışı aşanlarda B-2 eksikliği çok görülse de bunun nedeni yaşlılık değil, yaşlıların iyi beslenemeyişidir; az yerler ve bilmeden karın doyururlar. B-2’nin en iyi kaynakları: Çiçek tozu, bira mayası, karaciğer, böbrek, yürek, süt ürünleri ve yeşil sebzelerdir. Bunları yemeyen insanlarda B-2 eksikliğinden oluşan görme bozuklukları söz konusudur.

Kötü bir sağlığın belirtisi olarak çok sık karşılaşılan düşünsel gerilim «sinirsel tansiyon», görme damarlarını etkileyerek görüşü bozabilir. Göz merceği, ince sfinkter kaslarla çevrelenmiş ve tutunması sağlanmıştır. Bu kaslar gergin olduklarında büzülerek göz merceğini dışa doğru bükerler, ve bu şekilde miyopluk oluşur. Sinir ve kas dokularının gevşemesi ve sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve D vitamini eksik verilen deney köpeklerinde miyopluk meydana gelmektedir. Şayet bilinçsiz beslenme, bilimsel özel beslenmeyle yer değiştirirse, gözler de sağlığına kavuşur.

Süt ürünlerinin az yendiği ve D vitamininin belki de besinlerle hiç alınmadığı yoksul evlerinden gelen okul çocuklarının % 60’ında miyop bulunduğu, oysa varlıklı aile çocuklarında oranın % 10’a düştüğü görülmektedir. İyi görmek için, özellikle kalsiyum ve D vitamini varlığı gereklidir.

Katarakt hastalığınıKatarakt hastalığının, beslenmeyi bilinçsizce düzenlemeye bağlı olduğundan pek az kuşkulanılır. Az gelişmiş ülkelerde, özellikle Hindistanda katarakt olayları Amerikaya oranla çok yaygındır ve genç yaşlarda da sık görülür. Deney hayvanlarında B-2, C vitamini, ve proteinden sadece birinin eksik olduğu beslenmede katarakt meydana geldiği, deney hayvanlarında gösterilmektedir. Başlangıç devresindeki katarakt, beslenmenin düzeltilmesiyle iyileşir. Beslenme bozukluğu önlenmezse, sürekli körlükle sonuçlanabilir. Bir insan yaşlandıkça ve gençlik çağlarına oranla daha az yemeye başladıkça, seçtiği besinlere özel bir dikkat harcamalı, kataraktı önleyici besinlere yer vermelidir. B-2 almak için, süt ürünleri, yeşil renkli sebzeler, iç organlar, bira mayası ve çiçektozu; C vitamini sağlamak amacıyla, yeşil renkli sebzeler, narenciye ve protein almak için yumurta, et, iç organlar, yağlı tohumlar, yoğurt, peynir, vb. doğal besinleri yeterince yemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.