Dijital Pazarlama

Dijital PazarlamaBu yazımızda sizlere dijital pazarlama nedir? nasıl yapılır? çeşitleri nelerdir? faydaları ve zararları nelerdir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Yüksek düzeyde, dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla yayınlanan reklamları ifade eder. Bu terim, evrensel olarak üzerinde mutabakata varılmayan çok çeşitli pazarlama etkinliklerini kapsamasına rağmen, aşağıdaki en yaygın türlere odaklanacağız.

Pazarlama Nedir? 

Şimdi size dijital-pazarlama.org site

sinden bir alıntı paylaşayım:

Rekabet koşulları serbest piyasa ekonomilerinde çok daha zordur. Kalite/fiyat karşılaştırmaları,

Pazarlama Nedir

güvenilirlik/bilinilirlik oranları, tekelleşme ve daha birçok kıstas bu rekabetteki yerinizi belirler. İşte tam da burada devreye pazarlama girer.

Firmanın belirli çalışmalarını maddi kazanca dönüştürmesi için yürüttüğü sürece pazarlama denir. Her pazarlama başarılı olacak diye bir şey yoktur. İyi bir pazarlama bir stratejiye sahip olmalıdır. Pazarlama stratejisi de diyebileceğimiz bu yol haritası, şirketler için hayati önem taşımaktadır.

Alıntıda da gördüğünüz üzere strateji, pazarlama için olmazsa olmaz bir konudur.

Dijital Pazarlama 4.0 Nedir?

Önceki çerçeve web siteleri, e-posta kampanyaları, dijital reklamlar, temel sosyal medya yönetimi ve temel blog yayıncılığı içermektedir. Yalnızca web sitelerine yapılan ziyaretleri artırmaya odaklanır, ancak potansiyel dönüşüm ve uygun çevrimiçi potansiyel kalifikasyona odaklanmamaktadır. Bununla birlikte, bu en son yineleme şunları içerir:

Daha Entegre Küresel Pazarlama: Gelen ve giden pazarlama artık birleştirilmelidir. Soğuk arama ile karşılaştırıldığında, bu “ısınma” düşünün. Örneğin, birisi sitenizdeki bir blog makalesini okuduktan sonra, daha anlamlı içerik paylaşan bir e-posta ile takip edin.

Aslında en önemli konu şudur; müşteri kitleniz teknolojik ve sosyo-kültürel değişim/gelişimler nedeniyle dönüşürken, onları yakalamak istiyorsanız, sizde bu değişim/dönüşümleri takip etmelisiniz.  Yakın zamanda teknolojik değişimlerin hızı önceki zamanlara oranla çok yüksek bir ivmeyle yükseliyor. Bu durum toplumun talep ettiği mal yada hizmete ulaşma yöntemlerinin de giderek çeşitlenmesine sebebiyet veriyor. Bu çeşitlilik için internetin sahip olduğu global ulaşım kapasitesi nedeniyle, gücü inanılmaz yüksek. Bu güç, doğal olarak pazarlama alanında en büyük paya sahip olmasını sağlıyor. İnterneti takip edin ve hem satarken hem de satın alırken bu ağın olanaklarından fazlasıyla yararlanın.

Kaynaklar

https://www.marketo.com/digital-marketing/

https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2018/03/28/what-is-the-future-of-digital-marketing/#3268620731e3

Dijital Pazarlama

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.