Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı nedirçölyak hastalığı genetik olarak yatkın kişilerde gluten tüketilmesiyle tetiklenen ince bağırsağın kronik enflamasyonudur. Genellikle karakteristik kabarıklık ve kaşıntılı deri lezyonları ve patognomonik intra-dermal IgA birikimleri ile ortaya çıkar. Bu semptomlar glutensiz bir diyet ile kaybolacaktır. Çok az miktarda glüten bile rahatsızlığa neden olabilir.

Çölyak hastalığı belirtileri

Çölyak hastalığı çok farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bu belirtiler aşağıda listelenmiştir:

 • ishal
 • karın şişmesi
 • karın ağrısı
 • bulantı
 • kusmuk
 • kilo ve enerji kaybı
 • iştah kaybı
 • anemi, demir eksikliği
 • osteoporoz
 • yerine getirilmemiş gebelik arzuları veya kendiliğinden oluşan düşükler
 • vitamin ve mineral eksikliği

Yeni doğan çocukların çölyak hastalığı  genellikle  gluten içeren gıdaların anne sütünden geçmesi sonucu sütten sonraki evrelerinde erken gelişir. Eğer zamanında teşhis edilemez ise, çocuklar büyüme ve gelişim bozukluklarından muzdarip olabilirler . Çölyak hastalığından muzdarip çocuklar genellikle ince bir yapıya sahiptirler ve çok hassastırlar.

Çölyak formları

Şiddete bağlı olarak üç çölyak hastalığı vardır: klasik, semptomatik ve subklinik. Hepsine ince bağırsağın mukozasında meydana gelen hasar eşlik eder . Ayrıca biyopsi (doku çıkarılması) herhangi bir lezyonu göstermediği için sıklıkla tesadüfen keşfedilen potansiyel bir çölyak hastalığı da vardır.

Çölyak hastalığı tanısı

Çölyak hastalığı her yaşta görülebilir. Çölyak hastalığı şüphesi varsa, ilk olarak IgA sınıfının anti-transglutaminaz (Anti tTG) antikorlarının ve serumdaki toplam IgA konsantrasyonunun varlığını kontrol etmek için bir kan testi yapılır. Aynı derecede etkili, ancak daha az kullanılan bir başka yöntem ise anti-endomisiyal antikorların (EMA) incelenmesidir. Antikorlar bulunursa, kesin tanı, ince bağırsağın bir sonraki biyopsisi ile verilir .

Çölyak hastalığının sıklıkla kalıtsal olarak oluşabileceği düşünüldüğünde , birinci dereceden akrabalar (ebeveynler, kardeşler ve çocuklar) semptom göstermese bile bir çölyak hastalığı testinden geçirilmelidir.

Tıbbi muayeneden önce glüten içermeyen bir diyetin başlatılmaması çok önemlidir , çünkü aksi halde kandaki antikorların varlığı artık kesin olarak belirlenemez ve bu nedenle bir teşhis yapılamaz.

Çölyak hastalığının tanısı doğrulanırsa, uzman derhal glutensiz diyet yapılmasını önerir . Glüten içeren gıdalara tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekir , çünkü bu tek etkili tedavidir. Yeme alışkanlıklarındaki tek bir değişiklik bile genel olarak sağlık durumlarında hızlı bir iyileşmeye yol açar . Zaten sadece kısa bir süre glutensiz diyetin ardından, çölyak hastalığı olan birçok insan artık rahatsızlık hissetmemeye başlar . Bununla birlikte, ince bağırsağın mukozasının tamamen yenilenmesi birkaç ay sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.