Çocukla Yaşanılan Sorunların Evlilik Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocukla Yaşanılan Sorunların Evlilik Üzerindeki Olumsuz EtkileriÇocuğun kişisel gelişimi için verilen eğitimler sırasında, eşler arasında birtakım fikir ayrılıkları gözlemlenebilmektedir. Bu durum, zaman zaman onların arasında tartışmalar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Çocukla Yaşanılan Sorunların Evlilik Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocukla ilgili karşılaşılan sorunlarda, anne ve babalar sorunları gerektiği şekilde çözümleyemedikleri zaman, oldukça olumsuz tatsız kavgalar yaşayabilmektedirler. Sorunların zaman içinde çoğalmasıyla birlikte, evlilikler sonlanma aşamasına bile gelebilmektedir.

Çocuğun büyütülmesi sırasında, eşlerin fikir ayrılıkları yaşaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Örneğin anne çocuğun her isteğinin yerine getirilmesini savunurken, baba biraz daha sert bir disiplin yolunun takip edilmesi gerektiğini öngörebilir.

Uzmanlar, yaşanılan tartışmaların çocuğun 2 ile 6 yaş arasında şiddetlenmeye başladığını gözlemlemişlerdir. Bunun sebebi, bu yaşlarda çocukların inatlaşma ve güç gösterilerinin artmaya başlamasıdır.

İnatlaşmaya başlayan çocuk, bir süre sonra anne ve babasının sadece kendisiyle ilgilenmesini isteyecektir. Kendilerine baş başa kalma ve dinlenme imkânı sağlayamayan ebeveynler, yıpranır ve bu süreci kavgalar takip eder. Buna ek olarak, uyku problemleri de yaşayan çocuklar, anne ve babalarının tüm dinlenme ihtiyaçlarına el koyarlar. Böylelikle, çocuğun eğitimiyle ilgili sorunlar yaşayan bireyler, ilişkileri için gerekli olan çabayı da gösterememeye başlarlar. Eşler arasında örülen bu duvar, onların boşanmasını takip edecek acı bir tabloyla sona erer.

Genele bakıldığı zaman, herhangi bir sınır belirlemeden tüm vaktin çocuğa ayrılmasının ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceği görülebilmektedir. Yavruları için en iyisini isteyen anne ve babalar, bu şekilde davranarak, ne onlara nede birbirlerine yardımcı olmuş olurlar. Boşanmış bir çiftseniz, yaşayabileceğiniz zorluklar düşünüldüğünde, en başta gerekli önlemlerin alınmasının ne kadar doğru olduğu anlaşılabilmektedir. Çiftlerin, çocukları kadar birbirlerinin de ilgisine ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır.

Bu konuda zorlanmaya başlamadan, önlem olarak ebeveynlerin bir uzman yardımına başvurmaları çok yardımcı olacaktır. Böylelikle, çocuğun gelişimi için gerekli ortak kararların alması sağlanabilir ve eşler birbirlerine daha anlayışlı davranabilirler. Anne ve babası mutlu olmayan çocuklar, gerekli kişisel gelişimlerini gösteremezler. Huzurlu aile ortamı, her bireyin ihtiyaç duyduğu bir olgudur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.