Cilt Gözenekleri ve Cilt Bakımı

Büyük ve açık cilt gözenekleri erkek kadın herkes için önemli bir cilt problemidir. Eğer genişlemiş gözenekler ve yorgun görünümlü bir cildiniz olduğundan şikâyetçiyseniz, size iyi haberlerimiz var.

Cilt gözenekleri yok edilemez, ama uygun bir cilt bakımı ile çok daha küçük görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bu makalemizde, cildinizdeki porların (gözeneklerin) daha küçük görünmesini sağlamak için, cildinize nasıl davranmanız gerektiğinin ipuçlarını vereceğiz.

Cilt Gözenekleri ve Cilt Bakımı

Cilt GözenekleriÖncelikle kullandığınız ürünlerin, komedojenik olmamasına dikkat edin. (Komedojenik gözenekleri tıkayan). Dermatologlar her zaman komedojen olmayan makyaj ürünlerinin ve nemlendiricilerin kullanımını öneriyorlar.

Mineral yağı, petrol ve gözeneklerin daha büyük görünmesine yol açabilecek kimyasallar içeren ürünlerden uzak durmanızı öneririz. Cildinizi tahriş edebilecek ürünlerden şiddetle kaçının.

Anahtar Görevini Peeling Üstlenir

Porların daha çok göründüğü alanlar olan çene ve burun bölgelerini, hafif temiz bir fırça ile fırçalayın. Fırçalama işlemi sırasında cildi hırpalamayın. Nazikçe fırçalayın. Cilt bakım uzmanları ölü deri hücrelerinden kurtulmak için, haftada 2-3 kez cildinizin pul pul dökülmesini sağlamanızı isterler.

Cildiniz için uygun olan temizleme, tonik uygulaması ve nemlendirici sürme aşamalarını hiçbir zaman ihmal etmeyin. Ayrıca cildinizi temizlemek ve gözenekleri küçültmek için retinol ve glikolik asit gibi peeling asitlerinden de yararlanabilirsiniz.

Güneş Kremi

Güneş kremini asla unutmamalısınız. En az 30 SPF’ye sahip bir güneş kremi kullanın. Böylece sadece gözeneklerin güneşten zarar görmesini engellemekle kalmazsınız, aynı zamanda cildinizin genel sağlığını da korursunuz.

Cildinize Nazik Davranın

Cildinizi temizlerken ve arındırma aşamalarında sert davranmayın. Cildinizin sıkıştırılması, sadece yüzünüzün görünümünü kötüleştirir. Üstelik sıkışma ve/ veya hırpalanma gözeneklerde ciddi hasara sebep olur. Her 4-6 haftada bir cilt bakımı yapın; Çünkü küçük bir profesyonel peeling ve arkasından uygun bir cilt bakımı uygulamak, cildinizin kesinlikle daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Cildinizi Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Çok fazla su içtiğinizi düşünerek, cildiniz için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Nemlendirici kullanmayı bir gün bile atlamayın. Çünkü cildiniz nemlendirici kullanmamanız durumunda, gözenekleri tıkayacak kadar daha fazla yağ üreterek tepki verir. Gözenekleri küçültmek ve etrafındaki cildi yumuşatmak için nemlendiricinizi kullanmadan önce, nemlendirici bir serum da kullanmanızı öneririz.

Yüz Maskesi

Yüz maskesi ve peeling gibi ev içi uygulamalar, düzenli kullanıldığında çok iyi sonuç verir. Gözeneklerinizin yağını emmek için kömür veya kil içeren bir maske kullanın. Yüzünüzde birden fazla sorun olduğunu düşünüyorsanız, farklı zamanlarda birden fazla maske kullanabilirsiniz. ( Çoklu-Maske yöntemi).

Geniş Gözenek Oluşumunu Önlemek

Aslında bu aşama yani gözenek oluşumunu önlemek çok daha önemlidir.

Eğer büyük gözenek oluşumundan genetik yapınız sorumlu değilse, ilk etapta devasa gözenekleriniz olmasını önleyebilirsiniz.

Önlem almak her zaman tedavi etmekten daha etkilidir.

  • Asla makyajınızı temizlemeden uyumayın
  • Güneş koruyucunuzu sürmeyi hiçbir zaman atlamayın.
  • Cildinize nüfuz edebilecek ve tıkanmış gözeneklere yola açabilecek, işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçının.
  • Yağ bazlı cilt ürünleri kullanmayın. Su bazlı ürünleri tercih edin.

Hepimiz aydınlık, gözeneksiz ciltlerimiz olsun isteriz. Ama bunun için de mücadele edilmesi gerektiği bir gerçektir. Cildiniz mükemmel değil diye üzülmeyin. Cildinize bakarken, birkaç tekniği uygulamayı ihmal etmemek gözeneklerinizin görünümünde çok fazla fark yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.