Çeşme’de Tatil Yapmak

Çeşme'de Tatil Yapmakİzmir’in en popüler ilçesi hangisidir idye bir soru sorulduğunda bu sorunun cevabı hiç şüphesiz Çeşme olacaktır. Çeşme, gerek sık sık medyada yer alması sonucu gerekse yaz ayları yaklaştıkça tatil planlarında sıklıkla yer alması sonucu yıllardır en popüler tatil mekanları arasında yer almaktadır. Ege’nin incisi İzmir’in popüler ilçesi Çeşme, tarihi açıdan da oldukça gelişmiştir. Çeşme’de tatil yapmak asla sadece bir tatil yapmak değildir.

ÇEŞME’NİN TARİHİ

Çeşme’nin geçmişi hakkında yapılan araştırmalar göstermektedir ki; Çeşme’nin ilk olarak yerleşim yeri olarak kullanılması Lydia halkı tarafından gerçekleşmiştir. Tarihi boyunca pek çok uygarlığa ev sahibi yapan Çeşme’de, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Persler yaşamışlardır. İlçenin ismini denizcilere su sağlayan çeşmelerden aldığı düşünülmekte olup, bu konuda net bir bilgiye ulaşılabilmiş değildir. Çeşme’nin araştırmalarda ulaşılan ilk ismi ise Cyssus olarak bilinmektedir. 14. yüzyılın başlarında Çeşme, Aydınoğulları tarafından ele geçirilmiş, ilçe böylece Türklerin hakimiyetine geçmiştir.

Bu derece kabarık bir tarihe sahip olan Çeşme’de tatil yapmak, tarihi yerleri de görmeyi gerektirmektedir. Çeşme’de tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyenlerin ilk durağı Çeşme Kalesi olmaktadır. Kale 1508 senesinde, dönemin padişahı 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Kale yapıldığı dönemde tam olarak deniz kıyısında yer almışsa da, zaman içerisinde denize dolgu yapılmış bu nedenle de iç kısımlarda kalmıştır.

1528 yılında yapılan kervansaray, Çeşme’nin ticareti için yapıldığı dönemde büyük katkılar sağlamıştır. Kervansarayı yaptıran ise Kanuni Sultan Süleyman’dır. Tarihi açıdan görülmesi gereken bir diğer yer ise tarihle iç içe yaşayan Ildırı Köyü’dür. Köyün her bir noktasında tarihten ayrı izler bulmak mümkündür.

ÇEŞME’DE DENİZE GİRMEK

Çeşme’de denize girmek isteyenler için pek çok plaj alternatifi bulunmaktadır. Ilıca’da bulunan ve yaklaşık uzunluğu 2 km olan plaj, temiz bir deniz arayışında olanlar için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Plajın yanı sıra Ilıca’ya gelenleri doğal termal sularıyla ünlü tesislerle termal turizm de yaz-kış karşılamaktadır.

Çeşme’de denizin tadını çıkarmak isteyenler için bir diğer seçenek ise Boyalık Koyu’dur. Boyalıkta bulunan plaj Ilıca’dan çok daha uzundur. Yaklaşık olarak 5 km olan plajın temizliği ise dillerde dolaşacak kadar ileri düzeydedir.

Çeşmenin Ildırı köyünde de deniz keyfi yapmak için harika bir plaj bulunmaktadır. Dalyan ve Sakızlı Koy’a doğru ilerlemek isteyenler ise aynı yerlere yeniden gitmek için bir sonraki tatili beklemektedirler.

Çeşme’nin bahsetmekle bitirilemeyecek diğer plajları ise Çatamaz, Çiftlikköy ve Pırlanta Plajları’dır. Bir plajın ötesinde, bir ada olan Eşek Adası’da görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

ÇEŞME EŞİTTİR RÜZGAR SÖRFÜÇEŞME EŞİTTİR RÜZGAR SÖRFÜ

Ülkemizin pek çok yeri, pek çok farklı spor türüne ev sahibi yapmaktadır. Bu sayede ismini çok daha fazla duyurma şansını elde eden yerlerden bir tanesi de Çeşme’dir. Çeşme hem iklimin, hem denizinin müsaade etmesi ile rüzgar sörfü için aranılan yerlerden bir tanesi olmuştur. Denizinin dalgasız olması nedeni ile pek çok sporseveri her yıl dünyanın farklı yerlerinden kendisine çeken Çeşme, özellikle Alaçatı’da keyifli vakit geçirilmesi için gereken tüm şartları ortaya koymaktadır. Öyle ki Çeşme, bu sporda dünyanın en iyi 3 merkezi arasına girmeye hak kazanmıştır.

ÇEŞME’YE ULAŞIM

Çeşme, İzmir il merkezine yaklaşık olarak 90 km mesafede bulunmaktadır. Araçla ulaşım için oldukça rahat ilerlenebilecek yollara sahip olan ilçeye gitmek için havayolunu kullanmak da bir diğer alternatiftir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçakla ulaştıktan sonra, Çeşme’ye ulaşmak için özel servisleri kullanabilir, toplu taşıma tercih edebilir ya da araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Kullanılan araca ve araç kullanma tarzınıza göre değişmekle birlikte İzmir’den Çeşme’ye ulaşmanız 1.5 saat kadar zamanınızı alacaktır. Ancak bölgenin güzelliği ve doğası da size bu yolculukta eşlik edeceği için, sıkılmanız söz konusu bile olmayacaktır.

Çeşme’de tatil yapmak, tüm sene iple çektiğiniz tatilinizi; deniz, güneş, tarih, doğa ve sporla iç içe geçirmeniz anlamına gelmektedir. İlçeye gitmeden önce ilçe hakkında bilgi almanız ise size tatilinizi en iyi şekilde geçirmeniz konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.