Arthur Wellesley Kimdir

Arthur Wellesley, Wellington 1. Dükü bugün bir politikacı olarak bir asker olarak daha ünlüdür. Aslına bakılırsa, Başbakan olarak, reformu bastırmak için aldığı önlemlerle tanınıyordu.

Arthur Wellesley Hayatı

Babası; Wesley Mornington’un kabilesinin beşinci oğluydu. Wellington Dükü Dublin’de doğdu. Babasız bir erken yaş geçirirken ve annesi tarafından da ihmal edilir. Yaşadığı Eton’da kendini gösteremedi. Brüksel’de özel dersler aldı. Sonra Angers’de bir askeri okul izledi.

Asakeri Hayatı

Arthur Wellesleyİronik olarak, genç dükkânın askeri kariyer için hiçbir isteği yoktu. Onun yerine müzik sevgisini sürdürmek istedi. Ancak annesinin isteklerini takiben bir Highland alayına katıldı.

1794’te Flanders’da savaştı ve 1796’da, ağabeyinin genel vali olduğu Hindistan’daki şirkete yön verdi. Çabaları için övünerek 1805’te İngiltere’ye döndü. 1806’da Rye için Parlamento Üyesi seçildi ve bir yıl içinde Portland Dükü tarafından İrlanda Baş Sekreteri olarak atandı. Parlamenter görevlerine rağmen, Portekiz ve Fransa’daki seferlerde kariyerine devam etti ve Yarımada Savaşı’nda İngiliz Ordusu’nun komutanı oldu. 1814’te Wellington Dükü unvanı verildi ve 1815’te Waterloo’da son zafere ulaşarak Napolyon Savaşları’nda en çok tanınan seferlerine komuta etmeye devam etti. Britanya’ya döndüğünde kahraman olarak kabul edildi, resmen onurlandırıldı ve sundu.

Diplomatik Faaliyetler

Waterloo Savaşı‘ndan sonra, 1818 Kasım’a kadar işgal altındaki Fransa ordusunun Başkomutanı oldu. Daha sonra İngiltere’ye ve Parlamento’ya döndü ve 1819’da Lord Liverpool hükümetine Ordnance’in Başkomutanı olarak katıldı. Rusya’ya seyahat de dahil olmak üzere denizaşırı ülkelerde bir dizi diplomatik ziyaret gerçekleştirdi.

1828’de Canning ve Goderich lehine iki kez göz ardı edilmesinden sonra, Wellington Dükü kendi hükümetini kurmaya ve kabinesini kurmaya karar verdi.

Katoliklere Yeni Hakların Verilişi

Başbakan olarak muhafazakardı; reformu bastırmak için aldığı önlemlerle tanınan popülaritesi, ofisinde geçirdiği süre boyunca biraz azaldı. Ancak, ilk başarılarından biri, 1829 yılında Katolik kurtuluşunu denetlemekti ve Birleşik Krallık’ta Katoliklere neredeyse tam medeni haklar tanınmasını sağladı. Dük, Kral’ı ancak istifa tehdidiyle ikna etti. Tasarının bir rakibi olan Lord Winchilsea, Katoliklerin Wellington’a “Protestan anayasasının yıkımını hain bir şekilde planladıkları” özgürlükler vererek hak ettiğini iddia etti.

Seçkin Yanlısı Tutum

Dük’ün meclis reformu konusunda çok daha az aydınlanmış bir konumu vardı. Seçkinlerin egemenliğini savundu ve siyasi imtiyazı genişletmeyi reddetti.

Mob kuralından duyduğu korku, artan kırsal işsizliğin ardından ortaya çıkan ayaklanmalar ve sabotajla daha da artmıştır. Reforma karşı olan muhalefetin popülaritesi, kalabalıkların Londra’daki evine füze fırlatmak için toplandığı bir yere kadar düşmüştü.

Hükümet, Avam Kamarasında yenilgiye uğradı ve Earl Grey tarafından değiştirilmek üzere istifa etti. Muhalefetle reform yapmaya devam etti, ancak 1832’de Büyük Reform Yasasına nihayet onay verdi. İki yıl sonra hükümet kurmak için ikinci bir daveti reddetti ve bunun yerine Sir Peel ‘in bakanlığına Dışişleri Bakanı olarak katıldı. Daha sonra Lordlar Kamarası’nın lideri oldu ve 1846’da Sir Peel’in istifası üzerine siyasetten emekli oldu.

1848’de Kennington Common’daki büyük toplantıda muhtemel Chartist şiddete karşı Londra’yı korumak için bir askeri güç düzenledi.

Ölümü

‘Demir Dük’ 1852 eylülünde bir dizi nöbetten sonra öldü. Londra’da yattıktan sonra Londra’daki St Paul Katedrali’ne gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.