Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi her ay kadınların adet görülme tarihinin gecikmesi veya daha seyrek olmasıdır. Adetin gecikmesi kadınları huzursuz eder ve mutlaka sebep araştırılmalıdır. Adet düzenin tam olarak olması için fonksiyonel bir rahim içi zarına aynı zamanda normal olan bir vajinaya sahip olmak gereklidir.

Sistemi bozan herhangi bir anormallik adetin gecikmesi ile sonuçlanır. Düzensizlik görüldüğünde:

 • Adet GecikmesiHamilelik olasılığı
 • Süt salgılayabilecek ilaçların tüketilmesi
 • Düzenli görülen karın ağrıları
 • Görme problemleri
 • Baş da ağrı hissi
 • Ateşlenme
 • Genital bölgede kuruluk hissi
 • Sakal tipinde tüylenme
 • Göğüsten süt akması
 • kafada oluşan travma
 • Aşırıya kaçan diyet ve spor
 • Genetik faktörlere bağlı erken görülen menopoz gibi nedenler adet gecikmesi kaynaklı olabilir.

Adetin gecikmesi sonucunda uzman bir jinekoloğun vajinaya yönelik iç ve dış detaylı muayenesi gerekir. Adetin gecikmesi sonucunda hamile olma riski unutulmamalıdır. Bu olasılığı saptamak adına kanda beta hcg değerleri ölçülür.

Adet Gecikmesi Sonucu Altta Yatan Hastalıklar

Polikistik over sendromu %25-30 oranında adetin gecikmesi nedeni ile oluşur. Yumurta bozukluğu ve kıllanma ile hastalık belirtileri oluşur. Kıllanma fazlalığında böbrek üstü bezleri ve tümörlerden ayırt etmek gerekir. Polistik over sonucu adetin gecikmesi yaşayan kadınlarda yaşamın ilerleyen zamanlarında rahim içi duvar kanserine neden olabilir. Bu sebepten ötürü 3 ayda bir kez olmak şartıyla adet gecikmesi ilaçlarla söktürülmelidir.

Hormon bozukluğuyla oluşan adetin gecikmesi nedeniyle serolojik ölçüm uygulanır. Fakat bunun öncesi kanda gebelik testi istenir.

Yumurtalıkları kontrol altına alan hormon, süt hormonu, böbrek üstü bezi hormonuyla ilgili tahliller yapılmalıdır. Tiroidin az ya da çok çalışması adet düzenini etkilemektedir.

Bu problem ay ortalarında kanamalara da neden olabilir. Bir ay önce adet düzenli görülüp ertesi ay farklı görülmenin sebebi rahim duvarının iç yapışıklığından kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık özellikle kürtaj işlemi görmüş olan hastalarda sık rastlanılır.

Özellikle rahim ve miyom, sezaryen operasyonu geçirmiş hastalarda da görülebilir. Bununla beraber rahim içinde oluşan enfeksiyonlar adetin gecikmesi, miktarının azalması ve hatta kesilmesine neden olabilir. Bu rahatsızlığı doğrulamak adına mutlaka ilaçlı rahim filmi çektirilmelidir.

Adet Gecikmesi ve Emzirme

Doğumdan sonra Adetin gecikmesi yaşanması normaldir. Emzirme döneminde de adet görülebilirken bu süreç bittikten sonrada oluşabilir. Fakat her adetin gecikmesi emzirme kaynaklı olmayabilir. Kişi yeni doğum yapmış olsa dahi hamile kalma olasılığı her zaman vardır.

Adet Gecikmesi Nedeniyle İlaç Kullanımları

Herhangi yeni bir ilaca başlamak veya kullanılan ilacın etkisiyle adetin gecikmesi yaşanabilir. Özellikle de doğum kontrol hapı kullanımı en çok etkileyen faktörlerdendir. Hatta adetin ileri veya ön tarihi almak adına kadınlar kimi zaman doğum kontrol hapıyla düzeni bozar.

İlaç vücuda hormon vererek yumurtlamayı engeller ve Adet gecikmesi gerçekleşir. Bununla birlikte antidepresanlar ve kemoterapi için kullanılan ilaçlarda Adetin gecikmesi nedenlerindendir.

Stresin Adet Gecikmesi Üzerindeki Etkisi

Çağın hastalığı olan stres, aşırı yorgunluk, üzüntü ve değişimler metabolizmayı etkiler. Bu nedenle de Adetin Gecikmesi yaşanabilir. Stres bir çok hastalığı tetikler. Adet hormonlarının salgılanmasını azaltan stres adet düzensizliğini tetikler.

Tiroidin Adet Gecikmesi Üzerinde Etkisi

Östrojen, progesteron hormonları yumurtlamayı geciktirir. Hormonların düzenli salgılanmamasının nedeni hipofiz beziyle alakalıdır. Bu bez aynı zamanda tiroid bezinin salgılamış olduğu tiroksin hormonuyla beraber organların çalışmasında rol oynar. Tiroid bezindeki dengesizlikler direk metabolizmayı etkileyerek adet gecikmesi yaşanır.

Adet Gecikmesi Ve Menopoz Etkisi

Kadınlarda genellikle 45 yaşından sonra görülür. Menopoz kimi zaman adet döngüsünü çoğaltırken genellikle adetin gecikmesi ile sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.