ABİYE TESETTÜR

ABİYE TESETTÜRTesettür, kadınların İslam dininin uygun gördüğü şekilde giyinmesine verilen addır. Abiyeler tesettür giyimin vazgeçilmez parçalarındandır. Zira, abiye tesettür kıyafetleri muhafazakar giyimi tercih eden kadınların özel hayatında ve iş hayatında şık ve zarif görünmelerini sağlar.

Tasarımları açısından özellikle özel günlere hitap eden abiye tesettür kıyafetleri oldukça çeşitlidir. Günümüzde, kadınların inanç çerçevesinin gerektirdiği şekilde, kendi zevklerine ve tarzlarına hitap eden abiye elbiseleri bulmaları oldukça kolaydır. Zira her renkte, her bedende ve kumaşta abiye tesettür elbiseleri mevcuttur.

ABİYE TESETTÜR ELBİSELERİ NASIL OLMALIDIR?

Abiye tesettür elbiseleri, İslam dinine mensup ve muhafazakar giyimi tercih eden kadınlar için üretildiğinden dolayı ilk olarak İslam dininin tesettür çerçevesine uymalıdır. İslam dini, kadınlar için tesettürü baştan ayak bileklerine kadar vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtünmek olarak tanımlamıştır. Bu durum tesettür giyim alanının genel olarak dikkat etmesi ve üzerine çalışması gereken bir konudur.

Abiye tesettür kıyafetleri genellikle bu ölçülere uygun olarak hazırlanmaktadır. Abiye tesettür kıyafetlerinde herhangi bir dekolte, oyuk, yırtmaç vs. bulunmamaktadır. Zira bunlar tesettür giyim açısından yanlış modellerdir. Abiye tesettür elbiseleri, pantolon-ceket, ayak bileklerine kadar uzun elbise, tunik-pantolon şeklinde çeşitlilik gösterebilmektedir.

Aynı zamanda, her modelde renk ve kumaş olarak çeşitlilik mevcuttur. Tesettür giyim elbiseleri arasında hem genç giyim olarak hem de yetişkin giyim olarak birçok kıyafet bulmak mümkündür.

ABİYE TESETTÜR MODELLERİ NELERDİR?

Tesettür abiye giyim elbiselerin kesimlerinde en çok rastlanan modeller çan eteğe sahip ve boru elbise olarak adlandırılan modellerdir. Çan etekli modeller genellikle kadınların bel kısmında daralırken, boru kesim elbiseler bol bir şekilde aşağıya doğru inmektedir.

Etek boyları kadınların tercihine bırakılmakta ve ister yere kadar uzun ister ayak bileklerinde biten elbiseler muhafazakar giyimi tercih eden kadınlar tarafından kolayca bulunmaktadır. Tesettür giyim elbiselerinin yaka modelleri ise aynı normal giyimde olduğu gibi bisiklet yaka, gömlek yaka ya da boğazlı yaka olarak çeşitlilik göstermektedir.

Abiye tesettür giyimde dantel ve işlemeler oldukça yaygındır. Dantel ve taş işlemeleri genellikle tesettürlü kadınların vücut hatlarını belli etmek istemedikleri bölgelerde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu sayede tesettürlü kadınlar hem dinin gerektirdiği ölçüleri çiğnememiş olup, hem de şık, özenli ve zarif görünmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.